Pies-cyborg. Unitree Go1 to chiński robot, na który stać każdego

Pies-cyborg. Unitree Go1 to chiński robot, na który stać każdego
Karolina Kowasz

21.06.2021 17:10, aktual.: 06.03.2024 22:18

Futurystyczne roboty czworonożne mogą w przyszłości stać się idealnymi kompanami dla osób, które chciałyby mieć zwierzę domowe, ale z różnych powodów nie mogą sobie na nie pozwolić. Chociaż Unitree Go1, póki co, poraża ceną, to rysuje jednak ciekawą wizję przyszłości.

Tego rodzaju boty już od dawna przebijają się do świadomości publicznej. Szczególnie znane są modele firmy Boston Dynamics. Póki co jednak ich ceny były na tyle zawrotne, że pozwolić sobie na nie mogło tylko wojsko albo milionerzy. Przykładowo, jeden z najbardziej znanych robotów tego typu, Spot, kosztuje aż 74 tysięcy dolarów. Stosunkowo niska cena Unitree Go1 może więc oznaczać, że w najbliższej przyszłości każdego z nas będzie stać na elektronicznego pupila.

Robotyczny odpowiednik psa

Zakres możliwości Go1 może nie porażać, jeżeli nie siedzi się na co dzień w robotyce. Bot potrafi podążać za swoim właścicielem, także wtedy, gdy ten biegnie. W materiale wideo firma przekazuje także, że może przenosić dla niego różne przedmioty, jak chociażby butelkę wody. Z opisu wyraźnie wynika więc, że robot został zaprojektowany tak, żeby był ciekawą zabawką, która wzbudza zainteresowanie, niż potrafić wykonywać konkretne, wyspecjalizowane zadania.

Times change, the first [Bionic Companion Robot] in the history of human was released, prices $2.7k

Zważywszy na fakt, że pierwszy projekt firmy, Laikago, wziął swoją nazwę od słynnego psa, Laiki, inspiracja tym zwierzęciem jest widoczna jak na dłoni. Co więcej, Xing Wang, właściciel Unitree Robotics, w wypowiedzi dla IEEE Spectrum przekazał, że jego marzeniem jest, by tego rodzaju roboty stały się tak przystępne cenowo jak smartfony. W ten sposób będą mogły być na wyposażeniu każdej zainteresowanej nimi osoby.

Kilka tysięcy dolarów za pupila

Biorąc pod uwagę, że rasowe pupile domowe potrafią kosztować nawet po kilkanaście tysięcy złotych, cena za Go1 nie wydaje się być specjalnie wygórowana. Na stronie producenta możemy znaleźć specyfikację dla trzech modeli tego bota. Każda z nich wyceniana jest na mniej niż 10 tysięcy dolarów, co w tej gałęzi rynku już jest wyjątkowo niską ceną.

Podstawowy model "Go1 Air" można zakupić już za 2700 dolarów. Jego mocniejsza wersja wyceniona została na 3500 dolarów. Z kolei za model "Go1 Edu" producent życzy sobie 8500 dolarów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)