Piractwo grzebie polskie e‑sklepy z muzyką

Piractwo grzebie polskie e-sklepy z muzyką
Piotr Mazanek

21.01.2010 22:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sklepy internetowe sprzedające muzykę padają jak muchy. W tej chwili na rynku pozostały praktycznie dwie działające platformy - Nokia Music Store i Muzodajnia. Kilka miesięcy temu było ich kilkanaście...

Sklepy internetowe sprzedające muzykę padają jak muchy. W tej chwili na rynku pozostały praktycznie dwie działające platformy - Nokia Music Store i Muzodajnia. Kilka miesięcy temu było ich kilkanaście...

W ubiegłym roku Polacy kupili w sieci kilkadziesiąt milionów piosenek, za które sumarycznie zapłacili blisko 30 mln złotych. W tym roku sytuacja może zmienić się diametralnie. Na rynku pozostały tylko dwie platformy zajmujące się dystrybucją muzyki.

Okazuje się że dla statystycznego polaka piosenki są za drogie. Za jeden utwór trzeba zapłacić ok 3 zł. Fakt ten zauważyła między innymi Interia (Melo.pl) oraz Onet (OnetPlejer) którzy wycofali się z rynku.

Najstarszy polski sklep sprzedający muzykę - iPlay został sprzedany za symboliczną kwotę 800 złotych mimo tego iż w jego bazie zostało zarejestrowanych ponad 130 tysięcy użytkowników. Avantis, nowy właściciel planuje zmienię strategii biznesowej.

Sytuacja w Polsce jest diametralnie inna niż na świecie. Amazon i Apple iTunes Store planują zwiększać swoje obroty w sprzedaży muzyki w sieci. Niestety nie traktują na razie naszego kraju jako jednego ze swoich rynków zbytu. Nie mają zamiaru wchodzić do Polski ze swoimi usługami. Nawet naciski Komisji Europejskiej nie robią nich żadnego wrażenia.

Brak odpowiednich kanałów dystrybucji, wiele zbędnyh zabezpieczeń oraz wysokie ceny utworów powodują że w Polsce od kilku lat nie zmniejsza się poziom piractwa. Wydaje mi się że najlepiej na tym rynku odnalazła się Muzodajnia.pl (Polkomtel) która sprzedaje utwory już za 20 groszy. Niedawno liczba zarejestrowanych użytkowników osiągnęła poziom 100 000.

Ciekaw jestem jakie jest wasze zdanie na temat kupowania muzyki w sieci. Ja osobiście przyznam się że nie zakupiłem w ten sposób ani jednego pliku. Może nie dlatego że szkoda mi pieniędzy, ale po prostu moi ulubieni wykonawcy nie "bywają" w tego typu miejscach ;)

Rzuć także okiem na nasze zestawienie najlepszych usług z muzyką z Internetu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)