Plazma umyje rączki
Dzieci, umyjcie rączki! - wołał swego czasu Ryszard Lubicz, znany bardziej jako Rysio z Klanu, nie wiedząc zapewne, że być może już wkrótce ten zwyczaj skróci się zaledwie do 4 sekund. Tyle bowiem trwa mycie dłoni za pomocą plazmy.
Dzieci, umyjcie rączki! - wołał swego czasu
Wbrew pozorom codzienność domu Ryśka nie wymaga posiadania sterylnie czystych "rączek", co innego jednak w szpitalach i laboratoriach. Za pomocą wody i mydła trudno pozbyć się wszystkich zarazków, w związku z tym opracowano pomysł na alternatywną metodę czyszczenia rąk.
Pracownicy przestrzeni wymagających sterylności mogliby wkładać dłonie do widocznego na zdjęciu, płaskiego pudełka, gdzie za czyszczenie dłoni z nawet najmniejszych bakterii odpowiadałaby plazma. Dokładnie ten sam luminescencyjny gaz, którego używa się w neonach, światłach fluorescencyjnych, a także telewizorach plazmowych. Ta plazma jednak utrzymywana jest w temperaturze pokojowej oraz przy normalnym ciśnieniu i wykorzystywana jest celem utylizacji zarazków i bakterii, w tym groźnego gronkowca złocistego MRSA.
Prace nad wykorzystaniem plazmy w celach czyszczących trwają jednocześnie w kilku laboratoriach, m. in. w niemieckim Instytucie Maxa Plancka. Gregor Morfill, który stworzył już kilka prototypów urządzenia do mycia rąk twierdzi, że plazma zdolna jest także do neutralizacji wirusów i roztoczy.
Co ciekawe, sposób doskonale sprawdza się także w walce z grzybicą stóp. Nie trzeba nawet zdejmować skarpet, choć wówczas proces zajmuje dłużej, bo 25 sekund. Czyżby więc opracowano wreszcie skuteczny i genialny sposób na przepocone nogi i śmierdzące skarpetki?!
Urządzenia do czyszczenia dłoni plazmą zostały już dopracowane przez Morfilla i są gotowe do masowej produkcji. Miałyby stać się częścią wyposażenia szpitali głównie w krajach rozwijających się. Niewielkie pudełeczko, to koszt rzędu 100$. Ale to nie jedyne medyczne zastosowanie plazmy, nad jakim trwają prace.
[url=http://gadzetomania.pl/26586,nowotwor-na-celowniku-laserow-zobacz-jak-wybuchaja-komorki-wroga-wideo]
Nowotwór na celowniku laserów! Zobacz jak wybuchają komórki wroga (wideo)[/url]
Michael G. Kong z Loughborough University w Wlk. Brytanii, planuje zastosować plazmę do sterylizacji powietrza w szpitalu. Wówczas urządzenie analogiczne do opracowanego przez Morfilla, czyściłoby powietrze w trakcie wentylowania pomieszczenia za pośrednictwem urządzeń do klimatyzacji. W ten sposób można pozbyć się wszelkich bakterii i roztoczy. W holenderskim Eindhoven zaś, trwają prace nad wykorzystaniem plazmy do dezynfekowania ran.
"Jak na razie jednak, opracowany przez Morfilla "hand sanitizer" jest najbliższy wprowadzenia do użytku", mówi Alexander Fridman z Drexel Plasma Institute w Filadelfii, w USA. Jego zdaniem wykorzystanie plazmy do leczenia ran, a nawet raka jest w naszym zasięgu. "Z tą technologią możemy uczynić cuda, lecz najpierw należy przekonać się, czy działanie nie będzie toksyczne", dodaje Fridman.
Źródło: nytimes