Płuca z hodowli działają!

Naukowcy wyhodowali działające płuca w laboratorium. Tym samym udowodnili, że można wytwarzać organy o skomplikowanej strukturze.

sztuczne płuca
sztuczne płuca
Katarzyna Kieś

25.06.2010 | aktual.: 11.03.2022 14:19

Naukowcy wyhodowali działające płuca w laboratorium. Tym samym udowodnili, że można wytwarzać organy o skomplikowanej strukturze.

Do tej pory hodowanie płuc, z powodu ich wyjątkowo skomplikowanej struktury odpowiedzialnej za wymianę gazową, wydawało się zadaniem z góry skazanym na niepowodzenie. Tymczasem w jednym z amerykańskich laboratoriów powstały niewielkie płuca, które wszczepiono szczurom. Płuca udało się wyhodować dzięki zastosowaniu techniki zwanej decelularyzacją. Polegała ona na tym, że płuca traktowano roztworem detergentu, który usuwał wszystkie komórki z powierzchni tego organu, pozostawiając jedynie struktury samego drzewa płucnego. Na ten „stelaż” zaaplikowano roztwór zawierający komórki pobrane od szczurzych noworodków; całość umieszczono w sterylnych warunkach, w roztworze, którego skład wspomagał osadzanie się komórek szczurzych na płucnym „rusztowaniu”. W tym specyficznym „bioreaktorze” powstały biologicznie czynne płuca. Po wszczepieniu ich szczurom i wykonaniu pomiarów, okazało się, że ów sztuczny twór radzi sobie z wymianą gazową prawie tak samo dobrze, jak jego naturalny odpowiednik. Efektywność gazowej wymiany płucnej została oceniona na 95% tego, co potrafią naturalne płuca.

Entuzjazmu naukowców nie ostudził nawet fakt, że szczury trzeba było usypiać – w maleńkich płucach pojawiły się bowiem zakrzepy. Ekipa zajmująca się hodowlą płuc jest przekonana, iż prowadzone przez nią eksperymenty to światełko w tunelu dla wszystkich dotkniętych problemem choroby płuc. Teraz tylko należy dojść przyczyny powstawania zakrzepów i zająć się doskonaleniem technologii, dzięki której chorzy na płuca będą mogli cieszyć się zupełnie nową jakością życia po przeszczepie.

Źródło: io9

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.