Ogłoszenie o pracę: przyjmę doświadczonego szczura-sapera

szczur saper
szczur saper
Marcin Krzewicki

18.12.2009 08:00, aktual.: 14.03.2022 09:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bogdan, zrób coś w końcu ze szczurami w naszym domu!

Dobrze kochanie, wyszkolę je na HeroRATS!

Jeśli ktoś uważa, że te przebiegłe gryzonie wykorzystują swoją inteligencję wyłącznie na własne potrzeby jest w błędzie. Przedstawiam spec grupę szczurów-saperów.

*Bogdan, zrób coś w końcu ze szczurami w naszym domu! *

Dobrze kochanie, wyszkolę je na HeroRATS!

Jeśli ktoś uważa, że te przebiegłe gryzonie wykorzystują swoją inteligencję wyłącznie na własne potrzeby jest w błędzie. Przedstawiam spec grupę szczurów-saperów.

APOPO jest afrykańską organizacją non-profit, która zajmuje się trenowaniem szczurów mających za zadanie odnajdywanie min, niewybuchów oraz innych śmiercionośnych ładunków.

Belgijska Dyrekcja do Spraw Współpracy Międzynarodowej zezwoliła na zapoczątkowanie projektu przez Bart'a Weegens'a. Po przedstawieniu naukowych dowodów na zdolność wykrywania niebezpiecznych materiałów przez szczury przedsięwzięcie przeniesiono do Akademii Rolniczej Sokoine w Tanzanii. Szczury są na tyle dobrze wyszkolone, że część z nich obecnie zajmuje się wyszukiwaniem min przeciwpiechotnych w Mozambiku. Warto dodać, że trwają negocjacje nad rozszerzeniem projektu na terenach Zambii, Kongo i Angoli.

szczur saper (2)
szczur saper (2)

Szczury są idealnymi kandydatami na posadę małego i zwinnego sapera ponieważ są one łatwe do wyszkolenia, posiadają wysoko rozwinięty zmysł węchu, a przede wszystkim są bardzo lekkie, co w praktyce uniemożliwia inicjację ładunków czułych na nacisk. Przy okazji potrafią wykryć u człowieka gruźlicę poprzez wąchanie śluzu wydalonego z ludzkich płuc. Gdyby tego było mało zwierzaczki są o wiele tańszą alternatywą od drogich i wyspecjalizowanych urządzeń służących w tych samych celach.

szczur saper (1)
szczur saper (1)

HeroRATS (z ang. bohaterskie szczury) szkolone są od ich najmłodszych lat życia. Nauka rozpoczyna się etapem kojarzenia i rozpoznawania zapachów materiałów wybuchowych, które znajdują się w kawałkach orzechów lub bananów.

Zajęcia praktyczne są bardzo humanitarne i nie zagrażają życiu przyszłych saperów. Trenerzy układają na i pod ziemią długą linię, w której skład wchodzą kawałki owoców, kamienie, złom i oczywiście zabezpieczone materiały wybuchowe. Mały, włochaty agent do zadań specjalnych podczas spaceru po wyznaczonej trasie powinien wyczuć, w którym miejscu czai się zapach ładunku. Kiedy szczur jest pewien swojego odkrycia, staje w miejscu nieruchomo wskazując położenie "zdobyczy'.

Pomysł jest "rozchwytywany" przez różne kraje z powodu swojej skuteczności. Pozwoli on zmniejszyć liczbę ofiar na polach walki, misjach i nie tylko. Moim zdaniem jest to bombowy projekt.

źródło: Inhabitat

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także