Płyty CD mają 25 lat

Na HDTVmanii John Doe odchodzi na chwilę od tematyki wysokiej rozdzielczości i wspomina dawne czasy, gdy ma rynku znajdował się tylko jeden nośnik cyfrowego zapisu danych. W piątek stuknęła nam 25 rocznica wyprodukowania pierwszej płyty kompaktowej. Warto spojrzeć na stare, dobre CD-ki z perspektywy czasu.

Szymon Adamus

19.08.2007 15:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obraz

17 sierpnia 1982 roku, pierwsze płyty CD wyszły z fabryki Philipsa w niemieckim Hanowerze. Chyba nikt wtedy nie przypuszczał, że 25 lat później nośnik ten będzie tak popularny - pisze John Doe. Według danych tej firmy przez ostatnie 25 lat na całym świecie sprzedano ponad 200 miliardów płyt kompaktowych. Na początku płyty miały mieć 30 centymetrów średnicy i służyć do odtwarzania filmów. Pomysł ten jednak nie wypalił i krążki przyjęły się dopiero po zmniejszeniu do 12 centymetrów i zmianie przeznaczenia na muzykę.

Źródło fot.: HDTVmania: CD mają 25 lat

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.