Płyty chodnikowe wytwarzające energię elektryczną już są!

Wcale nie tak dawno słyszałem o innowacyjnych płytach chodnikowych, które pod naciskiem każdego przechodnia miały wytwarzać prąd elektryczny. Myślałem, że będzie to jeden z tych na prawdę mądrych i przemyślanych projektów, który nie zostanie nigdy zrealizowany. Na szczęście stało się inaczej.

chodnik
chodnik
Blomedia poleca

Wcale nie tak dawno słyszałem o innowacyjnych płytach chodnikowych, które pod naciskiem każdego przechodnia miały wytwarzać prąd elektryczny. Myślałem, że będzie to jeden z tych na prawdę mądrych i przemyślanych projektów, który nie zostanie nigdy zrealizowany. Na szczęście stało się inaczej.

Pierwsze sztuki takich płyt pojawiły się w Wielkiej Brytanii, a konkretnie w East London. Do końca 2010 roku kolejne egzemplarze mają pojawić się w wielu ruchliwych miejscach Wysp Brytyjskich.

eko deptak
eko deptak

Sam wynalazek prądotwórczych deptaków jest niezwykle pożyteczny, a przy tym ekologiczny. Do wyprodukowania tej mini elektrowni oprócz stali nierdzewnej wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu. Stare opony i aluminium z odzysku posłużyło do wykonania wewnętrznej struktury oraz widocznej części płyt. Każda z nich może posiadać gumę w różnych kolorach. Na samym wierzchu znajduje się elastyczna plexi o grubości 5mm.

Jak to działa? W bardzo prosty sposób. Każda pojedyncza instalacja na ruchliwej ulicy w mieście może przyjąć na siebie średnio 50.000 tysięcy kroków każdego dnia. Przy takiej statystyce możliwa jest produkcja 2,1 watów na godzinę. Wszystko to dzięki zwykłej energii kinetycznej, pochodzącej z naszego dreptania w tą i z powrotem. Najlepszymi dostarczycielami nacisków będą zapominalscy, którzy wracają się po kilka razy do jednego sklepu bo czegoś zapomnieli. Skleroza nie boli, ale trzeba się nachodzić.

eko chodnik
eko chodnik

Każda sztuka tego wynalazku wyposażona jest w akumulatory litowo-polimerowe, w których gromadzi się prąd. Co ciekawe, przy każdym nastąpieniu eko-chodnik będzie dziękował nam krótkim świetlnym blaskiem, który ostatecznie pochłania 5% całkowitej wyprodukowanej energii. Ładnie wygląda, ale nie wiem po co marnować tyle zapasów na jakieś migawki.

Kilka słów o wydajności najlepiej omówić na konkretnym przykładzie. Gdyby rozłożyć 5 płyt wzdłuż przystanku autobusowego otrzymamy wystarczającą ilość watów do oświetlenia go przez całą noc. Z takim samym powodzeniem mogą być zasilane kasy biletowe na dworcach, szyldy umieszczone w witrynach sklepów i wiele innych. Cena tego generatorka nie jest znana, ale producent urządzeń, którym jest Pavegen Systems Ltd, gwarantuje zwrot inwestycji w ciągu jednego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prądotwórcze chodniki zobaczymy najprawdopodobniej na Times Square w Nowym Jorku, Wieży Eiffla i innych wyjątkowo ruchliwych miejscach.

Źródło: Ekoblogia

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.