PocketBook Aqua 2: wodoszczelny czytnik e‑booków z wyświetlaczem E‑Ink Carta
Czytnik PocketBook pozwoli cieszyć się urządzeniem bez obaw o pył czy wodę, poprzednika przewyższając m.in. jakością ekranu, pojemnością pamięci i czasem pracy na baterii. Jakie technologie i funkcje trafiły do modelu Aqua 2?
Druga generacja uszczelnionego czytnika
Szwajcarska marka PocketBook nie zapomina o entuzjastach czytania w miejscach o wysokiej wilgotności bądź zapyleniu. Po trzech latach od premiery modelu 640 Aqua stworzyła więc jego bezpośredniego następcę, a więc 641 Aqua 2. Zmiany w najmniejszym stopniu zdradza wygląd, w największym zaś znacząco poprawiona specyfikacja techniczna.
Czytnik o wymiarach 114,6×174,4×9 mm i wadze 180 g został wykonany z tworzywa pokrytego przyjemną w dotyku powłoką "soft touch" w lazurowym kolorze. Pod ekranem znalazły się cztery przyciski do nawigacji, natomiast na dolnej krawędzi gniazdo ładowania micro USB. Ponownie zdecydowano się na ekran o przekątnej 6 cali.
PocketBook Aqua 2, podobnie jak poprzednik, spełnia normę IP57, a więc nie zagraża mu ani pył, ani zanurzenie w wodzie na głębokości 1 m (do 30 minut). Bez obaw można się więc z nim udać na plażę czy basen.
Więcej pamięci, lepszy ekran i wsparcie mp3
Specyfikacja zdradza większość zmian: choć procesor wciąż oferuje taktowanie 1 GHz, a pamięć operacyjna pojemność 256 MB, przestrzeń na dane zwiększono dwukrotnie – do 8 GB. Awansował także dotykowy ekran w technologii E-Ink Carta o rozdzielczości 1024×758 pikseli (u poprzednika 800×600), 16 poziomach szarości, matowej powłoce i kontraście zwiększonym o 50 proc.
Nowością jest podświetlenie ekranu umożliwiające lekturę w każdych warunkach oraz wsparcie dla plików mp3, dzięki czemu czytnik funkcjonuje także jako odtwarzacz muzyki. Słuchawki można do niego podłączyć dzięki znajdującemu się w zestawie adapterowi z gniazda ładowania micro USB. Zyskała także bateria, która teraz ma pojemność 1500 mAh i wystarcza na nawet 30 dni użytkowania.
Model Aqua 2 otrzymał łączność bezprzewodową WiFi 802.11n i sporą liczbę preinstalowanych aplikacji, w tym przeglądarkę internetową, kalkulator, notatnik, gry czy słowniki, które docenią miłośnicy literatury obcojęzycznej. Nie zabrakło także Dropboxa i Send-to-PocketBook, dzięki którym przesyłanie plików nie wymaga każdorazowego podłączania przewodu.
Czytnik wykorzystuje system Linux 3.0.35 i wspiera formaty EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR oraz PRC (MOBI). Radzi sobie również z odczytem zdjęć o rozszerzeniach JPEG, BMP, PNG i TIFF. Urządzenie jest kompatybilne z wszystkimi popularnymi systemami operacyjnymi: Windowsem, Linuksem oraz macOS-em.
Czytanie bez obaw o elektronikę
Nowy PocketBook jest świetną propozycją dla wszystkich aktywnych miłośników lektury, nie tylko podczas nadciągającego sezonu wakacji i urlopów. Na korzyść czytnika działa także fakt, że jego pełne uszczelnienie nie odbiło się znacząco na gabarytach ani masie, czyniąc go urządzeniem naprawdę poręcznym i wygodnym w obsłudze.
W PocketBooku zabrakło wyłącznie modułu Bluetooth LE, który pozwoliłby na odsłuch muzyki także na słuchawkach bezprzewodowych. Skoro bowiem dzięki Wi-Fi i Dropboxowi wyeliminowano konieczność każdorazowego stosowania przewodu USB, uzasadnionym byłoby dokonanie tego także w kwestii słuchawek.