Podstawowe narzędzie obozowe. Jaki nóż zabrać w teren

Podstawowe narzędzie obozowe. Jaki nóż zabrać w teren

Odpowiedni nóż to jedyne narzędzie, którego potrzeba survivalowcowi
Odpowiedni nóż to jedyne narzędzie, którego potrzeba survivalowcowi
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Patryk Wieczorek
15.05.2018 11:13

Nóż, który zabierasz ze sobą w dzicz musi być nie tylko wyjątkowo ostry, ale również wytrzymały. Dlatego przed zakupem należy dobrze się zastanowić nad przeznaczeniem ostrza. Nie wszystkie noże sprawdzą się w każdych warunkach.

Poniżej znajdziesz kilka porad, jak wybrać typowy nóż przeznaczony do prac obozowych. Dowiesz się również jak sprawić, by posłużył ci przez długi czas.

Garść podstawowych porad

Niezależnie od tego, z jakiego materiału będzie wykonany, wytrzymałość każdego noża ma swoje granice. Dlatego lepiej uniknąć złych nawyków, niż wymieniać ostrze co kilka wypadów. Przede wszystkim liczy się odpowiednia konserwacja. W zależności od tego, czy wybierasz nóż ze stali węglowej czy nierdzewnej, będzie ona wyglądać inaczej. Te pierwsze należy dokładnie przecierać po każdym użyciu, inaczej szybko zaczną rdzewieć. Stal nierdzewna wymaga konserwacji nieco rzadziej, mniej więcej raz w miesiącu. Za taką jakość trzeba jednak sporo dopłacić, ale dłużej zachowają ostrość.

Obraz
© Pixabay.com

Częstym błędem nowicjusza jest wybieranie do prac obozowych modelu o stosunkowo niskiej wytrzymałości na obciążenie głowni. Tyczy się to głównie ostrzy składanych. Jeśli potrzebujesz noża, który zniesie o wiele większy nacisk, lepiej postawić na full tang, czyli takie, w których rękojeść i głownia wykonane są z jednego kawałka metalu. Noże składane wymagają większej uwagi, szczególnie jeśli chodzi o konserwację mechanizmu. Jeśli do wnętrza dostanie się błoto lub resztki krojonego materiału, może to poskutkować nie tylko zacinaniem się mechanizmu, ale nawet stępieniem ostrza.

Głownie o dobrych właściwościach tnących

Nie ma noża, który doskonale sprawdzi się w każdych warunkach, każdy poradzi sobie trochę lepiej lub gorzej w zależności od tego, do jakich czynności obozowych jest przeznaczony. Noże o wyraźnie zarysowanej krzywiźnie ostrza mają bardzo dobre właściwości tnące. Wpływa na nie również grubość samej głowni oraz to jak wysoki jest szlif. Fachowcom polecane są również noże tzw. recurve, kształtem przypominające spłaszczoną literę S. Mniej doświadczonym survivalowcom nieco kłopotu może sprawić ostrzenie, jednak klasyczna osełka powinna dać sobie z tym radę.

Najlepsze właściwości tnące mają głownie noże o głowniach drop point z wydatnym brzuścem oraz charakterystyczny bowie z nieco wyższym czubkiem.

Obraz
© Pixabay.com

Noże o dużej wytrzymałości

Jeśli zależy ci na ostrzu przeznaczonym głównie do ciężkich prac obozowych, czyli przecinania, ciosania i precyzyjnego cięcia, przede wszystkim powinno ci zależeć na wytrzymałości głowni. W takim przypadku warto zainwestować w nóż o większej grubości i szerokości. Zaowocuje to dużą wytrzymałością czubka. Jeśli zależy ci na tym, by wykonywać nim precyzyjne prace, warto zainwestować w nóż o głowni drop point z charakterystycznym, opadającym grzbietem. Jeśli zależy ci na nożu przeznaczonym do strugania i precyzyjnego cięcia, możesz również wybrać ostrze z płaskim brzuścem. Doskonale sprawdzi się również jako typowy nóż turystyczny.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)