Podsumowanie roku: nowości w dziedzinie wyświetlaczy

Podsumowanie roku: nowości w dziedzinie wyświetlaczy22.12.2008 13:00
Podsumowanie roku: nowości w dziedzinie wyświetlaczy
Szymon Adamus

Rok dobiega końca i czas zastanowić się nad tym co nowego zobaczyliśmy w ostatnich 365 dniach. Ceny telewizorów LCD i PDP spadają na łeb na szyję, ale niedługo mogą nie mieć znaczenia bo do walki o palmę pierwszeństwa wchodzą kolejne rozwiązania. Bardzo interesujące.

Rok dobiega końca i czas zastanowić się nad tym co nowego zobaczyliśmy w ostatnich 365 dniach. Ceny telewizorów LCD i PDP spadają na łeb na szyję, ale niedługo mogą nie mieć znaczenia bo do walki o palmę pierwszeństwa wchodzą kolejne rozwiązania. Bardzo interesujące.

Serwis WhatHiFi opublikował swoje zestawie Best Of 2008, w którym wyróżnia najlepsze telewizory dla dzieci, dla osób średniozamożnych itd. Są wśród nich modele takie jak Panasonic TX-19LXD8, Sony KDL-40W4500 czy Pioneer PDP-LX5090. To oczywiście znakomite panele, ale takich było w tym roku znacznie więcej. Technologia produkcji plazm i paneli ciekłokrystalicznych posunęła się już tak bardzo do przodu, że praktycznie co miesiąc dostajemy informacje od różnych producentach o czymś znakomitym.

Mnie w tym roku zaskoczyła jednak ilość nowości.

OLED to pierwszy gracz na rynku, który chce w przyszłości stanąć w szranki z najsilniejszymi. O tym, czy ta technologia zawojuje świat przekonamy się za jakieś 3-4 lata.

380876569126052764

Warto jednak wspomnieć, że poza nowoczesnymi panelami Full HD OLED ma szansę zrewolucjonizować inne dziedziny życia. Giętkie panele mogą zmienić podejście producentów komórek, lampki stołowe zachęcą zapewne niejednego projektanta mebli, przeźroczyste wyświetlacze mogą w przyszłości pojawić się w naszych oknach, a super cienkie oświetlenie może zawisnąć na ścianach jak tapeta. Nawet armia interesuje się OLED-ami.

Dawno już żadna nowa technologia nie dawała tak bogatych możliwości wprowadzenia radykalnych zmian w różnych dziedzinach życia. Potencjał drzemiący w OLED wykracza daleko poza rynek telewizji HD.

Nie samym OLED-em jednak człowiek żyje. W roku 2008 wreszcie dostaliśmy konkretne informacje na temat innego, równie ciekawego rozwiązania. W końcu pojawiły się pierwsze testy laserowego telewizora Mitsubishi.

380876569126314908

Ich wyniki były bardziej niż optymistyczne. Panel, który może zmierzyć się z serią Kuro Pioneera pod względem jakości czerni i wyjść z tej walki z tarczą, może być z siebie dumny.

Ostatnio pojawiły się też informacje o laserowych projektorach.

BARDZO silnie reklamowała się w tym roku także technologia obrazu 3D.

380876569126577052

Teraz wyświetlacze pokazujące obraz przestrzenny to nie tylko domena Japończyków. Telewizja SKY zapowiada wprowadzenie rozwiązań tego typu, widzieliśmy 180-calowy panel LED z możliwością 3D, a także zapowiedzi trzeciego wymiaru z płyt Blu-ray.

Co jednak najważniejsze pojawiło się sporo konkretnych urządzeń gotowych do postawienia w dużym pokoju. W świat 3D weszli już nawet tacy giganci jak Panasonic czy Philips.

Mam nadzieję, że lobby paneli 3D w roku 2009 będzie równie silne i za 2-3 lata wreszcie będziemy mieli na tyle duży wybór odbiorników i materiału trójwymiarowego, że takie rozwiązania będą miały sens.

Wyobrażacie sobie filmy Full HD lub gry na nowych konsolach dosłownie wychodzące z telewizora?

Na szybką wzmiankę w podsumowaniu roku zasługują jeszcze dwie nowości. Microsoft Surface i kieszonkowe projektory niskiej rozdzielczości.

O obydwu słyszeliśmy już dużo wcześniej, ale dopiero w tym roku w ich temacie pojawiło się coś konkretnego. Wirtualny stół Microsoftu wreszcie pokazał się w świetle dziennym w salonach BMW, hotelach, a niedługo może nawet u lekarzy.

380876569127035804

Z kolei pico projektory wyszły WRESZCIE z faz testowych i zaczęły pojawiać się w sklepach. Póki co oferując małe rozdzielczości, ale jak na pierwsze urządzenia tego typu i tak było nieźle.

Największe nowości mijającego powoli roku mogły zaskoczyć wielu fanów nowych technologii. Nie były to tylko kolejne odsłony znanych już rozwiązań, ale zupełnie nowe pomysły, zwiastuny przyszłości. W roku 2009 zapewne nie zobaczymy już tak wielu odkrywczych pomysłów, ale jeśli to co zaprezentowano nam dotychczas zostanie rozwinięte i wdrożone na szeroki rynek, to lista świątecznych zakupów 2009 będzie znacznie dłuższa niż w tym roku.

Czy za 365 dni będziemy decydowali się na zakup nie tylko między LCD i PDP, ale i kolejnymi rozwiązaniami HD?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)