Pokonuje skały, bagna, potrafi nawet pływać. Polska straż chwali się nowym sprzętem

Jego umiejętności są niesamowite. Co ciekawe, podobny sprzęt chcą modernizować Niemcy.

Pokonuje skały, bagna, potrafi nawet pływać. Polska straż chwali się nowym sprzętem
Adam Bednarek

Jak czytamy na stronie Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, odbyły się testy pojazdu specjalnego ATV marki Sherp. To rosyjski wszędołaz-amfibia. "Wszędołaz" dobrze opisuje możliwości bryczki - wystarczy jeszcze dodać, że jej konstruktor pochodzi z Syberii.

I już wiadomo, że mamy do czynienia z pojazdem, który żadnego terenu się nie boi. Możliwości Sherpa imponują, choć nie jest przeznaczony do poruszania się po drogach publicznych. Nie posiada wstecznych lusterek, porusza się z maksymalną prędkością 45 km/h.

Ale nie do prędkości i podróżowania Sherp powstał.

Pojazd specjalny ATV marki Sherp porusza się po każdym rodzaju podłoża – bez trudu pokonuje skały, bagna, piaski, głęboki śnieg, jeździ po lodzie, doskonale pływa na głębokiej wodzie, łatwo pokonuje głazy, zwalone drzewa i inne przeszkody do wysokości 70 cm.

Szkolenie odbyło się dla funkcjonariuszy realizujących zadania związane z logistyką z KW PSP w Krakowie oraz kilku najbliżej położonych komend miejskich i powiatowych woj. małopolskiego. Możemy się więc spodziewać, że to właśnie w tych rejonach Sherp będzie wykorzystywany do zadań specjalnych.

Obraz

Nie będzie cienia przesady w stwierdzeniu, że pojazd może ratować życie. Jako że dociera tam, gdzie inni nie mogą, jest w stanie nieść pomoc w naprawdę kryzysowych sytuacjach.

Wiedzą o tym również Niemcy. Naukowcy z Niemieckiego Centrum Aeronautyki chce przerobić terenowe pojazd Sherp, aby można było nimi sterować na odległość, bez kierowcy na pokładzie. Dzięki temu możliwe byłoby dostarczanie jedzenia czy innych środków pomocy w miejsca, gdzie wysłanie ludzi jest niebezpieczne - choćby z powodu dzikich zwierząt czy chorób.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.