Polacy dostają łącza wolniejsze niż te, za które płacą. Ale niektórzy mają gorzej...

Strona głównaPolacy dostają łącza wolniejsze niż te, za które płacą. Ale niektórzy mają gorzej...
27.06.2013 15:00
Da się szybciej? (Fot. Flickr/ Nathan E Photography)
Da się szybciej? (Fot. Flickr/ Nathan E Photography)
Marta Wawrzyn
Marta Wawrzyn

Z badań wynika, że europejscy internauci dostają średnio 74% prędkości łącza, za którą płacą. Co ciekawe, Polska wcale nie wypada najgorzej. Są kraje, w których jest znacznie gorzej, i to kraje uchodzące za cywilizowane.

Z badań wynika, że europejscy internauci dostają średnio 74% prędkości łącza, za którą płacą. Co ciekawe, Polska wcale nie wypada najgorzej. Są kraje, w których jest znacznie gorzej, i to kraje uchodzące za cywilizowane.

To żadna niespodzianka, ale teraz oficjalnie to już wiemy. Europejczycy nie dostają takich łącz internetowych, za jakie płacą - donosi The Next Web, powołując się na badania przeprowadzone na szeroką skalę na Starym Kontynencie.

Płacimy za szybkie łącza, dostajemy łącza wolniejsze

Komisja Europejska zaprezentowała wyniki badań zrobionych w całej Europie tą samą metodą: ludzie godzili się na instalowanie w domach specjalnych urządzeń, służących do mierzenia prędkości Internetu. Okazało się oczywiście, że w zasadzie wszędzie ludzie płacą za coś, czego nie dostają. Przeciętnie Europejczycy dostają 74% prędkości obiecanej w umowie.

Dziennik Internautów wyłapał z raportu kilka ciekawych rzeczy. Po pierwsze, prędkości wysyłania danych są zazwyczaj bliższe prędkościom z umowy niż prędkości pobierania. Po drugie, średnia prędkość pobierania u wszystkich badanych to 19,47 Mb/s. Po trzecie, widać wyraźną różnicę pomiędzy różnymi technologiami. "Usługi oparte na technologiach xDSL osiągnęły jedynie 63% deklarowanych prędkości w porównaniu z wartością rzędu 91% proc. w przypadku telewizji kablowej i 84% proc. w odniesieniu do FTTx" – pisze Dziennik Internautów.

A w Polsce? W Polsce nie jest tak źle

Bardzo ciekawie przedstawiają się wykresy przygotowane przez KE. Widać, że zdecydowanie najgorzej mają ci, którzy korzystają z usług opartych na technologiach xDSL. W godzinach szczytu przeciętny użytkownik w Europie ma łącze o prędkości wynoszącej 60,3% tej, którą obiecał operator. Są kraje, w których jest to zaledwie nieco ponad 40% (Francja i Wielka Brytania). Polska, z wynikiem 83,4%, wypada na tym tle naprawdę dobrze.

390137295770627829

W przypadku technologii kablowych wypadamy gorzej niż średnia unijna, ale nieznacznie (Polska – 89,4%, średnia – 91%).

Nie jest oczywiście wielką niespodzianką, że niemal wszyscy mają wolniejsze łącza, niż mieć powinni. Zaskoczeniem jest, że Polska wypada całkiem przyzwoicie, i to na tle takich krajów, jak Wielka Brytania czy Francja. Zwłaszcza że chyba nikt nie narzeka na operatorów tak jak my.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)