Polimer kształtowany światłem pomoże naśladować naturę

Polimer kształtowany światłem pomoże naśladować naturę
08.11.2010 08:00
Naśladować naturę...
Naśladować naturę...
Katarzyna Kieś
Katarzyna Kieś

Nowy materiał wytworzony przez naukowców w laboratoriach RIKEN może zmienić świat. To polimer kształtowany jedynie światłem bądź promieniowaniem UV.

Nowy materiał wytworzony przez naukowców w laboratoriach RIKEN może zmienić świat. To polimer kształtowany jedynie światłem bądź promieniowaniem UV.

Syntetyk potraktowany promieniowaniem UV ulega odkształceniu. Proces ten można odwrócić. Należy wystawić materiał na działanie zwyczajnego światła widzialnego - tak oto wygląda najkrótsza charakterystyka właściwości innowacyjnego materiału. Dociekliwym napiszę, że tajemnica właściwości syntetyku tkwi w jego budowie chemicznej.

Polimer zbudowany jest z polimetakrylanu tworzącego oś główną z wyciągniętymi łańcuchami bocznymi. Wygląda to mniej więcej jak szczotka do czyszczenia butelki. Naukowcy wpadli na pomysł, by do łańcuchów bocznych dołączyć cząstki azobenzenu – ten zaś znany jest ze swych skłonności do odkształcania się pod wpływem światła.

Następnie twór został potraktowany brutalnie, umieszczono go pomiędzy teflonowymi blachami i poddano prasowaniu w wysokiej temperaturze. W efekcie uczeni uzyskali więcej, niż oczekiwali: fotoaktywny film.

Teraz wystarczyło tylko naświetlić film nadfioletem, by uległ on odkształceniu, i przywrócić mu dawną postać poprzez potraktowanie wiązką światła widzialnego. Co w tym czasie działo się ze strukturą chemiczną polimeru? Nic poważnego: jedynie transformacja form cis w trans i odwrotnie.

Za to w umysłach uczonych zawrzało: już snują wizje na wykorzystanie materiału do produkcji biomorficznych struktur. Jeśli im się to uda, technologię może czekać skok w następną epokę: rozwiązań wzorowanych na tym, co wymyśliła już dawno natura.

Źródło: PhysOrg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)