Polscy górnicy chcą zbudować „chwytacz komet”. KGHM dostarczy miedź z Kosmosu?
Polska firma ma ambitne plany: zamiast wydobywać miedź z ziemi, chce pozyskać ją z Kosmosu. Do tego polscy studenci planują kosmiczne wiercenia, a religia powstrzymuje budowę największego teleskopu.
08.12.2015 08:29
Polska firma KGHM chce zbudować „chwytacz komet”
Polska firma KGHM to jeden z największych producentów srebra i miedzi na świecie. Poza poszukiwaniem nowych złóż różnych zakątkach naszej planety i eksploatacją złóż m.in. na dnie oceanu w pobliżu Meksyku, polska firma planuje również zająć się eksploatacją kosmicznych zasobów.
Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM:
Stanisław Lem nie był daleki w projekcji przyszłości. KGHM ma założenia rozwoju do 2043 roku. I w tych założeniach też myślimy o skonstruowaniu takiego... "chwytacza komet". Urządzenie określałoby wcześniej poprzez promieniowanie zawartość stopów pożądanych przez ludzkość, tak by nie trzeba było wiercić w skale. I tak rodzi się pytanie czy jest sens transportowania tego na Ziemię, czy przerabiać na statku kosmicznym, czy w przestrzeni kosmicznej? Myślę, że to jest możliwe.
Źródło: PRW.pl
Virgin Galactic ma nowy, latający kosmodrom
Założona przez Richrda Bransona firma Virgin Galactic poniosła przed rokiem bolesną porażkę – w wypadku samolotu kosmicznego SpaceShipTwo zginął jeden z pilotów, a drugi został ciężko ranny.
Firma nie rezygnuje jednak z kolejnych prób i przygotowuje się do obsługi lotów bezzałogowych i wynoszenia na orbitę niewielkich ładunków. Będzie to możliwe dzięki powietrznej platformie startowej „Cosmic Girl”, czyli Jumbo Jetowi, dostosowanemu do wynoszenia w powietrze rakiet wraz z ładunkiem. Start rakiety LauncherOne ma następować w powietrzu, spod skrzydła „Cosmic Girl”.
Źródło: Bloomberg
Studenci z Wrocławia chcą wiercić w Kosmosie
Studenci Politechniki Wrocławskiej zaplanowali eksperyment o nazwie DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining), którego celem jest sprawdzenie, jak będzie przebiegało wiercenie w twardej próbce w warunkach mikrograwitacji – jakie powstaną wówczas naprężenia, jak będzie działać budowana na tę okazję aparatura czy jak zachowa się powstały w czasie wiercenia obłok pyłu.
Opracowany przez wrocławski zespół eksperyment bierze udział w konkursie zorganizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jego główną nagrodą jest możliwość przeprowadzenia zaplanowanych badań w Kosmosie.
Dorota Budzyń z Politechniki Wrocławskiej:
Dotychczasowe polskie osiągnięcia i projektowane urządzenia służą do pobierania próbek. Naszym celem nie jest pobranie próbki. Chcemy zająć się stroną naukową tego procesu i dokładnie przeanalizować jak on przebiega, jakie procesy wówczas zachodzą.
Źródło: Nauka w Polsce
Rozpoczęła się nowa misja zaopatrzeniowa na ISS
Rakieta Atlas V wyniosła na orbitę statek zaopatrzeniowy Cygnus-4z wyposażeniem, potrzebnym do funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poprzednia misja tego typu zakończyła się katastrofą, dlatego obsługująca loty firma Orbital ATK postanowiła czasowo zrezygnować z rakiet Antares i dostarczać ładunki z wykorzystaniem rakiet Atlas V.
Dzięki większemu udźwigowi rakiety Atlas, Cygnus zabrał tym razem ponad 3,5 tony zapatrzenia. Poza różnymi materiałami eksploatacyjnymi ładunek zawiera również żywność, a także ubrania dla astronautów. Na pokładzie znalazło się również miejsce dla 18 niewielkich satelitów, które następnie będą uwalniane z ISS za pomocą śluzy w japońskim module Kibo,
Źródło: Kosmonauta.net
Z powodu religii wstrzymano budowę największego teleskopu świata
Amerykański sąd zatrzymał budowę TMT (Thirty Meter Telescope)uznając, że zgoda na budowę została wydana z naruszeniem prawa. TMW miał zostać wzniesiony hawajskiej górze Mauna Kea, gdzie panują doskonałe warunki do prowadzenia obserwacji astronomicznych.
Problem polega na tym, że według mieszkańców Hawajów Mauna Kea jest świętą górą, wzniesioną przez bogów po to, by dusze zmarłych miały którędy wędrować do nieba. Wyrok sądu oznacza, że 7-letnia batalia o rozpoczęcie budowy teleskopu wróciła do punktu wyjścia – aby rozpocząć budowę, trzeba będzie uzyskać nowe zezwolenie.
Źródło: Kopalnia Wiedzy
Gejzery na Europie mają 200 kilometrów wysokości!
Badania księżyca Jowisza, Europy, ujawniają coraz więcej ciekawych faktów. Coraz bardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza, że pod lodową skorupą znajduje się tam ocean słonej wody. Co więcej, jak wynika ze zdjęć wykonanych za pomocą teleskopu Hubble’a (HST), woda prawdopodobnie wydostaje się na powierzchnię planety.
Obserwacje wykonane przez HST wskazują, że w pobliżu biegunów Europy dochodzi do wybuchów wielkich gejzerów, uwalniających nawet 7 ton wody na sekundę a wysokość słupa wody ma sięgać nawet 200 kilometrów!
Źródło: Interia