Polskie serwisy VoD. Gdzie i za ile oglądać materiały wideo online?

Polskie serwisy VoD. Gdzie i za ile oglądać materiały wideo online?

Które polskie serwisy VoD są warte uwagi?
Które polskie serwisy VoD są warte uwagi?
Łukasz Michalik
17.05.2013 12:00, aktualizacja: 13.01.2022 11:44

Dostępne w polskiej Sieci usługi VoD raczej uzupełniają, niż wypierają tradycyjną telewizję. Choć w teorii łączą bogactwo oferty z wygodą i łatwą dostępnością, to z praktyką bywa różnie. Jak wygląda polski rynek VoD, jakie serwisy są dostępne i co oferują?

Dostępne w polskiej Sieci usługi VoD raczej uzupełniają, niż wypierają tradycyjną telewizję. Choć w teorii łączą bogactwo oferty z wygodą i łatwą dostępnością, to z praktyką bywa różnie. Jak wygląda polski rynek VoD, jakie serwisy są dostępne i co oferują?

Mogłoby się wydawać, że polski Internet jest pełen serwisów z filmami na życzenie, jednak po odrzuceniu tych działających niezgodnie lub na granicy prawa zostanie zaledwie kilka.

VOD.pl

Największy pod względem liczby użytkowników jest należący do Onetu VOD.pl, z którego, jak wynika z opracowanego przez Wirtualne Media raportu Megapanelu, przed dwoma miesiącami korzystało 2,6 mln użytkowników.

Czy największy znaczy najlepszy? Oferta serwisu to pokaźny katalog filmów, seriali i programów telewizyjnych, dostępnych za darmo po obejrzeniu reklam. Wśród filmów znajdziemy wiele wartych uwagi kinowych hitów, choć niestety nie ma co liczyć na nowości. Seriale to przede wszystkim polskie produkcje.

Ciekawiej wygląda zawartość oferty premium – w tym wypadku mamy do dyspozycji tzw. transakcyjny VoD, czyli opłatę (4,5-9,9 zł) za możliwość obejrzenia konkretnego filmu, oraz kosztujący 9,90 miesięcznie dostęp do usługi FilmBox Live.

ipla

Na drugim miejscu rankingu uplasowała się należąca do Cyfrowego Polsatu ipla z 1,7 mln użytkowników. Pozycja wicelidera to tylko pozory – w statystykach osobno liczona jest aplikacja ipla (1,7 mln) i serwis ipla.tv (950 tys.), co po zsumowaniu daje wynik nieznacznie lepszy od VOD.pl i pierwszą lokatę.

Oferta serwisu została podzielona na część bezpłatną, poprzedzaną i przerywaną reklamami oraz liczne pakiety, dające na określony czas dostęp do treści premium. Ceny i zawartość pakietów są zróżnicowane – od 4,90 zł za 30 dni pakietu iplaEXTRA, dzięki któremu po prostu pozbędziemy się reklam, przez dostępne za 29,90 zł 30-dniowe pakiety filmowe, po kosztujący 99 zł roczny abonament pakietu piłkarskiego SezonEXTRAKLASA.

Istotnym atutem serwisu jest jego niezależność od jednej platformy – poza dostępem przez WWW klienci mogą korzystać z aplikacji mobilnej, aplikacji dostępnej w telewizorach czy dekoderach Cyfrowego Polsatu.

TVN Player

Trzeci pod względem popularności serwis VoD w Polsce to platforma TVN-u, który w sierpniu 2011 roku postawił na niezależny od Onetu serwis i – sądząc po wynikach – może pochwalić się sukcesem. Z TVN Playera korzystało nieco ponad milion użytkowników.

To na pozór dużo gorszy wynik od wcześniej wymienionych serwisów, jednak TVN Player, choć korzysta z niego mniej internautów, dominuje pod względem czasu spędzanego w serwisie – przeciętny użytkownik spędza w nim ponad 9 godzin miesięcznie, co w porównaniu z dwiema godzinami spędzanymi na VOD.pl wydaje się wynikiem doskonałym.

TVN Player wyróżnia się również ofertą – to w gruncie rzeczy archiwum ramówki TVN-u, pełne wszelkiego rodzaju programów, własnych seriali i ze szczątkową liczbą filmów. Niewątpliwym atutem jest za to brak opłat – za materiały wideo płacimy, oglądając reklamy. Warta wspomnienia jest również spełniająca swoje zadanie aplikacja mobilna, która generuje dla serwisu ponad 400 tys. odsłon.

VOD.TVP.pl

Serwis VOD Telewizji Polskiej to – podobnie jak TVN Player – przede wszystkim archiwum macierzystej stacji telewizyjnej. Znajdziemy tu zatem liczne polskie seriale, programy publicystyczne i informacyjne oraz filmy dokumentalne.

W porównaniu z TVN Playerem znacznie bogatsza jest oferta filmów fabularnych – oebjmuje dokładnie 63 tytuły. Niestety, mniej więcej połowa z nich to materiały płatne. 5 złotych za film - taka cena osobom opłacającym abonament RTV może wydawać się niezbyt uczciwa.

Dla wielbicieli polskich seriali przewidziano ciekawą możliwość obejrzenia kolejnych odcinków przed ich telewizyjną premierą. Jeden odcinek to koszt 5 złotych, istnieje również możliwość wykupienia pakietu na kilka lub kilkanaście odcinków.

Iplex

Kolejnym ze znaczących, choć o rząd wielkości mniejszym serwisem jest Iplex.pl. Został założony w 2008 roku i zaczynał od dość kuriozalnej formuły internetowego kina – użytkownicy płacili za seans, który rozpoczynał się o ustalonej wcześniej porze. Dziwny pomysł został na szczęście po kilku miesiącach zmieniony i Iplex stał się normalnym serwisem VoD.

Iplex to serwis filmowy, a oprócz kinowych hitów zawiera bajki i filmy dokumentalne. W znalezieniu interesujących tytułów pomagają kolekcje – zestawy filmów połączone nazwiskiem reżysera lub tematyką. Zawartość serwisu została podzielona na trzy pakiety.

Pierwszy – bezpłatny – to większość dostępnych materiałów, które można oglądać za darmo, ale opatrzone są one reklamami. Drugi pakiet o nazwie iplex zero zawiera to samo co pierwszy, ale bez reklam – można się ich pozbyć na rok, płacąc za to 19,90 zł. Trzecim pakietem jest iplex plus, dający za 9,90 zł miesięczny dostęp bez reklam do materiałów bezpłatnych oraz najatrakcyjniejszych filmów.

Ninateka

Narodowy Instytut audiowizualny to – jak głosi informacja na stronie - instytucja, której zadaniem jest digitalizacja, udostępniania i promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego. W praktyce oznacza to, że w serwisie Instytutu o nazwie Ninateka znajdziemy setki filmów dokumentalnych, różne animacje, zapisy koncertów czy programy poświęcone literaturze.

Większość materiałów jest dostępna za darmo i – co istotne – wolna od reklam. Nieliczne, stanowiące około 6 proc. zasobów materiały płatne są dostępne po wykupieniu karnetu (30 złotych za 30 dni) lub opłaceniu dostępu do konkretnych treści (3,69 – 6,15 zł).

Kinoplex

Własny serwis filmowy – Kinoplex – prowadzi również Agora. Oferta filmów jest skromniejsza niż u konkurencji, choć wydaje się nieźle skrojona pod gust bardziej wymagającego widza. Na uwagę zasługuje również oddzielna kategoria Kino Polskie, w której poza znanymi tytułami znajdują się m.in. dzieła absolwentów polskich szkół filmowych.

Vodeon

Ciekawą propozycją dla wielbicieli bardziej klasycznych i niszowych tytułów jest Vodeon, reklamujący się jako oficjalny partner serwisu Napi Projekt. Poza dostępnymi w innych miejscach filmami na koneserów czekają m.in. rekomendacje Tomasza Raczka i takie perełki, jak „Striptizerki kontra wilkołaki”. Co istotne, dostęp do filmów jest bezpłatny po obejrzeniu reklam.

Cineman

Wśród mniejszych serwisów na uwagę zasługuje m.in. Cineman, którego oferta to kilkaset filmów dystrybuowanych przez Monolith Films. W serwisie jest kilkanaście tytułów dostępnych za darmo oraz trzy różniące się ceną pakiety (od 19,90 do 39,90 zł), pozwalające na obejrzenie 20 filmów w ciągu 30 dni.

Strefa VOD

Alternatywą dla powyższych serwisów jest nieco odstraszająca wyglądem Strefa VOD, dostępna również na sprzęcie mobilnym i na platformie Smart TV w telewizorach Samsunga. Poza dostępnymi za darmo filmami zaproponowano ciekawy sposób dostępu do treści premium.

Użytkownik może wykupić do nich czasowy dostęp (19,90 zł za 30 dni lub 49,90 zł za 90 dni) albo kupić punkty, którymi zapłaci za konkretne wybrane tytuły. W przeliczeniu i zależności od wielkości pakietu punktów oznacza to cenę 2,5-6,5 zł za film.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)