Pomysł na czystą wodę rodem ze starożytnego Rzymu

Dawni Rzymianie trzymali czystą wodę w srebrnych dzbankach. Współczesne mądre głowy uznały, że to wcale niegłupie rozwiązanie i warto z niego skorzystać. Srebrna powierzchnia może bowiem posłużyć do wytwarzania świeżej, pitnej wody w tzw. sytuacjach awaryjnych.

Pomysł na czystą wodę rodem ze starożytnego Rzymu
Katarzyna Kieś

25.02.2011 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dawni Rzymianie trzymali czystą wodę w srebrnych dzbankach. Współczesne mądre głowy uznały, że to wcale niegłupie rozwiązanie i warto z niego skorzystać. Srebrna powierzchnia może bowiem posłużyć do wytwarzania świeżej, pitnej wody w tzw. sytuacjach awaryjnych.

Czyli zawsze wtedy, kiedy trafi się jakieś tornado, tsunami lub tym podobne ekstremum pogodowe. W takich warunkach przeważnie wszystko się wali lub rozpływa, a o czystej wodzie można tylko pomarzyć. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu McGill opracowali tanie, całkowicie przenośne filtry papierowe do produkcji czystej wody.

Arkusz porowatej bibuły pokryty został 0,5 mm grubości warstwą nanosrebra. Wylano na niego następnie roztwór zawierający żywe bakterie i obserwowano, co się dzieje. A działo się to, co powinno, czyli woda ulegała filtracji, bakterie były zabijane, natomiast nanosrebro zostawało na swoim miejscu i nie przechodziło do przefiltrowanego płynu.

Analiza przefiltrowanego płynu potwierdziła wysoką skuteczność oczyszczania: woda była bez bakterii. Wszystkie drobnoustroje wyginęły na filtrze.

Oczywiście tego typu gadżet nie trafi do rutynowego oczyszczania wody. Przeznaczony będzie tylko do użytku w sytuacjach nagłych. Tak przynajmniej wynika z planów uczonych. Zanim filtr trafi do potrzebujących, trzeba go jeszcze przetestować w warunkach rzeczywistych – bo na razie jego skuteczność dowiedziona została w warunkach laboratoryjnych. Teraz planowane jest badanie w terenie.

Źródło: Physorg

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.