Pomyślne testy polowe zaawansowanej wieży UT30BR

Wieża UT30BR wygrała w 2009 przetarg w Brazylii. We wrześniu, po testach przedseryjnych egzemplarzy, brazylijskie MON zaakceptowało ją do seryjnej produkcji od 2012.

Pomyślne testy polowe zaawansowanej wieży UT30BR
Adam Maciejewski

Wieża UT30BR wygrała w 2009 przetarg w Brazylii. We wrześniu, po testach przedseryjnych egzemplarzy, brazylijskie MON zaakceptowało ją do seryjnej produkcji od 2012.

fot. Iveco
fot. Iveco

UT30BR Elbit Systems została wybrana jako uzbrojenie dla nowych brazylijskich KTO Iveco VBTP-MR Guarani (wspólny, brazylijsko-włoski projekt). W przetargu pokonała inną izraelską konstrukcję, RCWS-30 Rafael Advanced Defense Systems, największego rynkowego rywala.

fot. Iveco
fot. Iveco

UT30BR jest zdalnie sterowana, bezkoszowa (od przedziału załogi oddziela ją strop kadłuba). Lawetowane uzbrojenie to w pełni stabilizowana armata automatyczna ATK Mk44 kal. 30 mm i współosiowy km kal. 7,62 mm. Dodatkowym uzbrojeniem mogą być 2 ppk Spike-LR. Cała amunicja jest izolowana od przedziału załogi. Podnosi to bezpieczeństwo w przypadku wybuchu amunicji.

fot. Iveco
fot. Iveco

Cyfrowy SKO składa się z celowników działonowego oraz panoramicznego dla dowódcy. Oba w pełni stabilizowane, dysponują kanałem dziennym, termowizyjnym, laserowym dalmierzem i układem automatycznego śledzenia celu. Dowódca też może prowadzić ogień (zasada „hunter-killer”).

fot. MON Belgii
fot. MON Belgii

UT30, jako system ORCWS, kupiło już kilka państw, m.in. Belgia dla KTO Piranha IIIC (zdj.), czy Portugalia dla KTO Pandur II piechoty morskiej.

UT30 była też ostatnią wieżą testowaną w programie Puma, czyli modernizacji polskich BMP-1. Projekty modernizacji tych BWP ciągnęły się bezowocnie 20 lat. Gorzki dowód niekompetencji MON i technicznej mizerii naszej armii.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.