Poradnik: Jaki system operacyjny jest najlepszy dla Ciebie?

Strona głównaPoradnik: Jaki system operacyjny jest najlepszy dla Ciebie?
01.05.2009 21:00
screenshot-61
screenshot-61
Adrian Nowak
Adrian Nowak

System operacyjny to element mający kolosalny wpływ na działanie komputera. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak ważna część środowiska pracy jest nam narzucana, przez co tracimy wiele na produktywności. Wszystkich, którzy są zainteresowani poprawą wygody korzystania z komputera postaram się dziś przeprowadzić przez najlepsze produkty dostępne na rynku.

System operacyjny to element mający kolosalny wpływ na działanie komputera. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak ważna część środowiska pracy jest nam narzucana, przez co tracimy wiele na produktywności. Wszystkich, którzy są zainteresowani poprawą wygody korzystania z komputera postaram się dziś przeprowadzić przez najlepsze produkty dostępne na rynku.

Dla każdego co innego

To naturalne, że każdy użytkownik komputera ma inne potrzeby jeśli chodzi o funkcjonalność. Jedni używają go gier, inni do oglądania filmów i słuchania muzyki a część do pracy. W każdej z tych dziedzin zazwyczaj jest nam proponowany system Microsoft Windows. Dominuje on na rynku wykorzystując swoją popularność do wdrażania kolejnych wersji na maszyny robocze. Pomimo, że wiele osób skarży się na słabą stabilność i coraz większą ociężałość systemu z braku wiedzy o alternatywach nikt nie szuka innych rozwiązań. Po lekturze tego wpisu będziesz wiedzieć co możesz zrobić wykorzystując konkurencyjne systemy.

Linux - Darmowe znaczy gorsze?

Przekrój przez świat systemów operacyjnych chciałbym rozpocząć o Linuksach o których nie można nie wspomnieć chociażby ze względu na ich cenę (darmowe) czy cenioną stabilność. Tym co najbardziej przeszkadza w rozwoju tego systemu to stereotypy, które mówią iż jest to wciąż produkt przeznaczony wyłącznie dla hakerów i geeków komputerowych, posiadający brzydki wygląd, bądź wręcz obsługiwany z linii poleceń.

screenshot-6
screenshot-6

Częściowo za taki wizerunek systemu odpowiadają wcześniejsze doświadczenia użytkowników, czy działania konkurencji, która (co jest naturalne) nie przepada za Linuksami rozprowadzanymi darmowo. W rzeczywistości Linuksy, a właściwie ich najpopularniejsze dystrybucje uchodzą teraz za jedne z najlepiej wyglądających graficznie systemów.

Jeśli już ktoś zdecyduje się właśnie na Linuksa, zawsze powstaje problem doboru dystrybucji. Linux to tylko jądro na podstawie którego budowane są inne systemy. W serwisie Distrowatch.com monitorowanych jest ponad 1300 najpopularniejszych, co powinno dać obraz skali rozproszenia z jaką mamy do czynienia. Na szczęście zwykle wybór można ograniczyć do największych graczy takich jak Ubuntu, Fedora, Mandriva czy openSUSE. Każda dystrybucja ma swoje unikalne cechy, jednak zwykle równie szybko opanujemy każdą z wcześniej wymienionych. Ja od siebie mogę polecić Ubuntu, które ma bardzo dużą społeczność i jest bardzo szybko rozwijane oraz Fedorę, która słynie z najnowszych wersji pakietów no i ...używa jej sam twórca Linuksa.

Nie wszystko można jednak zrobić z Linuksem. Ze względu na niewielką popularność, tworzonych jest pod niego bardzo niewiele gier w porównaniu do Windowsa. Również sterowniki do mniej popularnych urządzeń mogą stanowić problem, chociaż to w ostatnim czasie uległo bardzo znaczniej poprawie. Tak czy inaczej warto przetestować którąś z popularnych dystrybucji, szczególnie, że są one darmowe i pobieranie ich z internetu jest całkowicie legalne.

Mac OS - piękny i wygodny?

Apple już od samego początku tworzenia systemu Mac OS starało się aby był on jak najbardziej przejrzysty i wygodny w obsłudze. Wiele osób twierdzi, że to właśnie temu systemowi, Windows zawdzięcza (ukradł) niektóre kluczowe funkcje. Jak było, zapewne nigdy się nie przekonamy, jednak nie da się ukryć, że obecnie nie ma drugiego systemu o tak odmiennym interfejsie jak Mac OS.

apple-osx-leopard-2
apple-osx-leopard-2

Trzeba zaznaczyć tutaj, że w odróżnieniu od Linuksa, czy nawet Windowsa, zakup Mac OS to wydatek nie na każdą kieszeń. Co ważniejsze można je legalnie instalować jedynie na komputerach produkowanych przez Apple. Z jednej strony gwarantuje to dużą zgodność ze sprzętem, z innej jednak dość znacznie ogranicza.

Jeżeli możesz sobie pozwolić, aby wydać na dobry sprzęt kilka tysięcy złotych a do tego kolejne na oprogramowanie jest to system dla Ciebie. W zamian za dość wysokie koszty otrzymujemy jednak naprawdę dopracowane środowisko do pracy.

Windows - zło konieczne?

Każdy kto nie ma kilku tysięcy złotych na zakup produktów Apple, bądź też zwyczajnie nie chce eksperymentować z Linuksami czy podobnymi do nich FreeBSD może skorzystać ze sprawdzonego Windowsa. Co prawda będziemy musieli za niego zapłacić kilkaset złotych, instalować ręcznie sterowniki i sami dbać o bezpieczeństwo jednak nadal wydaje się, że nie jest to zły wybór dla przeciętnego użytkownika.

381873968628580074

Pomimo iż trendy cały czas się zmieniają, póki co Windows wykorzystując swoją pozycję lidera może jeszcze przez długi czas pozostać liderem na rynku systemów operacyjnych. Każdy z konkurencyjnych systemów ma jeszcze luki w funkcjonalności, które może zapełnić jedynie Windows.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)