Poradnik PIT: Jak możemy składać dokumenty?

Poradnik PIT: Jak możemy składać dokumenty?

Poradnik PIT: Jak możemy składać dokumenty?
Kira Czarczyńska
23.02.2010 17:00

W poprzedniej części poradnika dowiedzieliśmy się już, jakie dokumenty należy wypełnić. Dzisiaj natomiast wybierzemy najwygodniejszą dla nas metodę dostarczenia naszego rozliczenia fiskusowi.

Można to oczywiście zrobić tradycyjnie: pójść do US, wziąć formularze, wypełnić, a później ponownie wybrać się do urzędu w celu ich złożenia. Są jednak łatwiejsze sposoby.

W poprzedniej części poradnika dowiedzieliśmy się już, jakie dokumenty należy wypełnić. Dzisiaj natomiast wybierzemy najwygodniejszą dla nas metodę dostarczenia naszego rozliczenia fiskusowi.

Można to oczywiście zrobić tradycyjnie: pójść do US, wziąć formularze, wypełnić, a później ponownie wybrać się do urzędu w celu ich złożenia. Są jednak łatwiejsze sposoby.

Rozliczenie składane osobiście

Wiele osób nadal preferuje tą właśnie formę składania rozliczeń. Jest ona co prawda najbardziej uciążliwa, zwłaszcza, kiedy w urzędach skarbowych ustawiają się już długie kolejki - ma jednak tą zaletę, że dostajemy kopię z pieczątką potwierdzającą wywiązanie się z podatkowego obowiązku. Ułatwmy sobie jednak nieco zadanie - i ściągnijmy formularze z Internetu zamiast po nie też jechać do skarbówki.

Formularze do ściągnięcia z Internetu

Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów możemy znaleźć formularze dotyczące dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2009r.. Dostępne są w dwóch wersjach:

  • ** PDF do ściągnięcia**, wydrukowania i wypełnienia ręcznego;
  • formularz interaktywny, wypełniany bezpośrednio z poziomu WWW, który pomoże nam prawidłowo wypełnić poszczególne pola - drukujemy go już po wpisaniu wszystkich informacji.

Programy pomagające w wypełnieniu deklaracji podatkowej

Co roku wychodzą również specjalne programy, które w zasadzie wypełniają PIT-a za nas. Podajemy w nich tylko podstawowe informacje dotyczące naszych dochodów - zwykle spisujemy tylko z PIT-11 - a wszelkie konieczne wyliczenia aplikacja wykonuje za nas. Warto rzecz jasna zawsze sprawdzić, czy pozostałe pola wypełnione są prawidłowo, zawsze jest to jednak spore ułatwienie w stosunku do ręcznego, krok po kroku, wyliczania wszystkich kwot.

Kilka miejsc, gdzie dostępne są programy pomagające w wypełnieniu PIT-u:

Kiedy wysyłasz deklarację pocztą...

Składając formularze osobiście, drukujemy zawsze oryginał i kopię - ta druga, z pieczątką urzędu, będzie naszym potwierdzeniem złożenia dokumentów. Do wysyłki wystarczy nam rzecz jasna tylko oryginał deklaracji, warto za to zdecydować się na list polecony zamiast zwykłego czy priorytetu. Zostanie nam potwierdzenie nadania przesyłki, które stanowi już w pewnym zakresie (bo niestety, zawartości koperty się w nim nie wymienia) dowód na to, że wywiązaliśmy się z obowiązku rozliczenia.

Uwaga, ważne!

Jeżeli wysyłamy Pocztą Polską - to data na stemplu jest traktowana jako dzień złożenia deklaracji. Dlatego możemy nadać przesyłkę nawet ostatniego dnia przed terminem, bez narażania się na karę związaną z opóźnieniem dostarczenia dokumentów.

Jeżeli wysyłamy InPostem lub w inny sposób - niestety, ale za dzień złożenia deklaracji będzie się uważać datę dostarczenia przesyłki do urzędu skarbowego. Trzeba więc nadać ją odpowiednio wcześniej!

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/02/epit.jpg)

Deklaracje podatkowe przez Internet

Doszliśmy właśnie do najwygodniejszej i najprzyjemniejszej formy składania deklaracji podatkowych. Już od początku 2010r. można składać przez internet bez bezpiecznego e-podpisu formularze PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Jak to zrobić?

  • Krok 2: Ściągamy aplikację e-Deklaracje Desktop i instalujemy ją na swoim komputerze (systemy: Windows, Linux, Mac OS). Uruchamiamy program.
  • Krok 3: Wypełniamy wybraną deklarację - aplikacja wylicza kwoty podatku za nas, kontrolując przy okazji, czy nie przekraczamy limitów ulg. Wskaże również pola obowiązkowe i zaznaczy te, o których zapomnieliśmy. Jeśli do deklaracji dołączamy dodatkowe dokumenty, np. PIT/O, warto zaznaczyć to na samym początku. Uaktywni się wówczas odpowiedni formularz i będziemy mogli od razu go wypełnić.
  • Krok 4: Wysyłamy deklarację. System wygeneruje w tym momencie tak zwany numer referencyjny, na podstawie którego pobrane zostanie Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Warto je wydrukować, gdyż jest to internetowy dowód nadania dokumentu.

Uwaga!

Zanim wyślesz formularz, przygotuj: NIP (już wpisywałeś w deklaracji), PESEL, oraz kwotę przychodu z zeznania rocznego za 2008r. Na tej podstawie system zweryfikuje, czy aby na pewno składasz swoje zeznanie a nie robisz głupi dowcip koledze.

Na stronie e-deklaracje.mf.gov.pl są również dostępne formularze interaktywne, do obsługi których niezbędne jest darmowe oprogramowanie Adobe Reader w wersji co najmniej 8.1.4. Jeśli chcemy skorzystać z tej formy internetowego wypełnienia deklaracji, musimy jeszcze specjalną wtyczkę (kodek) Ministerstwa Finansów. Sama procedura wygląda bardzo podobnie jak w przypadku instalowania aplikacji na komputerze.

Przypominamy!

Termin składania deklaracji podatkowych za rok 2009 upływa 30 kwietnia 2010 roku.

Małżeństwa, które chcą się rozliczyć w formie elektronicznej, a składają wspólne deklaracje, muszą i tak najpierw udać się osobiście do urzędu skarbowego. Wymagane jest bowiem złożenie papierowego druk UPL-1 ? upoważnienie małżonka do podpisania deklaracji. Może ono być bezterminowe, wówczas nie trzeba będzie robić tego ponownie za rok.

Nie można składać korekt PIT przez Internet! Wymaga to albo uwierzytelnienia bezpiecznym podpisem elektronicznym, albo złożenia dokumentu w formie pisemnej.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)