Pośmiertny opiekun konta na Facebooku. Czy to rzeczywiście potrzebne?

Pośmiertny opiekun konta na Facebooku. Czy to rzeczywiście potrzebne?
13.02.2015 12:20
Zdjęcie użytkownika Facebooka pochodzi z serwisu Shutterstock, autor: Twin Design
Zdjęcie użytkownika Facebooka pochodzi z serwisu Shutterstock, autor: Twin Design
Marta Wawrzyn
Marta Wawrzyn

Co się dzieje z naszymi kontami w serwisach społecznościowych po śmierci? Zazwyczaj nic. I właśnie dlatego Facebook wprowadza nową funkcję, która pozwala nam kontrolować to, co dotychczas było poza naszą kontrolą.

Za życia możemy zaplanować wszystko, co jest z związane z naszą śmiercią. Komu przypadną w udziale nasze miliony na koncie w banku, co się stanie z naszym psem i jak ma wyglądać ceremonia pogrzebowa. Na dalsze losy profili w serwisach społecznościowych zazwyczaj nie mieliśmy żadnego wpływu, chyba że podaliśmy komuś bliskiemu wcześniej hasło. Facebook pozwalał też zamknąć konto osoby zmarłej, jeśli rodzina przesłała dokument potwierdzający jej śmierć. Ale to wzbudzało spore kontrowersje.

Pośmiertny opiekun konta na Facebooku

Teraz wymyślono coś innego: każdy użytkownik Facebooka będzie mógł wyznaczyć pośmiertnego opiekuna swojego konta, który otrzyma ograniczony dostęp do jego strony. Osoba ta będzie miała takie uprawnienia, jak: przypięcie wpisu na stronie zmarłego, możliwość zmiany zdjęcia profilowego, odpowiadanie na zaproszenia do znajomych, a także pobranie całego archiwum postów i zdjęć. Nie będzie zaś mogła pisać postów jako zmarły ani zobaczyć jego prywatnych wiadomości.

381436906329947882

Wyznaczenie opiekuna ma być bardzo proste, wystarczy dosłownie parę klików w ustawieniach bezpieczeństwa. Ci z nas, którzy opiekuna wyznaczać nie chcą, mogą wybrać opcję usunięcia konta zaraz po potwierdzeniu śmierci. Co więcej, Facebook uszanuje wolę osób, które wyznaczą opiekuna nie w ustawieniach swojego konta, a w testamencie. Warunkiem będzie dostarczenie odpowiednich dokumentów. Nowa funkcja za chwilę powinna pojawić się - najpierw u amerykańskich użytkowników Facebooka, a potem u pozostałych.

381436906330078954

Czy to jest rzeczywiście potrzebne?

Można przypuszczać, że większość z nas w ogóle nie zauważy pojawienia się nowej opcji i ani nie wybierze opiekuna, ani nie zdecyduje się na usunięcie konta po śmierci. Przejmowanie się tym, co się stanie z naszym Facebookiem, kiedy nas już nie będzie, wydaje się co najmniej absurdalne. Zwłaszcza że chyba wszyscy mamy nadzieję pożyć dłużej niż Facebook.

Ale to nie znaczy, że pośmiertny opiekun konta facebookowego to coś kompletnie niepotrzebnego. Zdarzało mi się już widzieć życzenia urodzinowe na timeline'ach osób, które zmarły i których odejścia znajomi zwyczajnie nie zauważyli. Da się tego uniknąć, jeśli przekaże się opiekę nad swoim Facebookiem komuś zaufanemu. Może więc ma to jakiś sens?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)