POWIEW, czyli superkomputer o morderczej mocy
W Polsce pojawi się wkrótce superkomputer, którego moc obliczeniowa jest znacznie większa niż to, co do tej pory widziano w kraju nad Wisłą. A skąd się u nas weźmie i dzięki komu? Już wyjaśniam.
W Polsce pojawi się wkrótce superkomputer, którego moc obliczeniowa jest znacznie większa niż to, co do tej pory widziano w kraju nad Wisłą. A skąd się u nas weźmie i dzięki komu? Już wyjaśniam.
Superkomputer będzie miał moc ponad 100 Teraflopsów(10^14 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), czyli wydajność będzie większa niż 10 tys. standardowych laptopów. W projekcie uczestniczy konsorcjum, na które składają się: Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW (ICM), Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe IChB PAN (PCSS). Mają one za zadanie zainstalować część systemu o architekturze zgodnej ze swoją specjalizacją. Po połączeniu elementów powstanie z superkomputer.
Jego zadanie polega na udostępnieniu nielimitowanej części tej mocy obliczeniowej dla projektów badawczych o wyjątkowej złożoności oraz znaczeniu dla nauki i techniki. Już zaproponowanych zostało kilka badań, które zostały określone jako "wielkie wyzwania nauki i techniki". Wymagają one skomplikowanych symulacji komputerowych. Rozpoczęto prace nad projektami, które jako pierwsze będą mogły skorzystać z superkomputera.
Będą to między innymi modelowania o wielkiej skali - powierzchni i struktur półprzewodnikowych, struktur przestrzennych RNA, lokalnych potencjałów polowych w mózgu, wielkoskalowej struktury wszechświata czy przepływów turbulentnych. Wśród projektów jest także numeryczna prognoza pogody. Lista realizowanych pomysłów nie jest jeszcze zamknięta, można zgłaszać kolejne propozycje badań.
A skąd nazwa POWIEW? To skrót od Programu Obliczeń Wielkich Wyzwań Nauki i Techniki (POWIEW), w ramach którego powstanie superkomputer.
NA ZDJĘCIU: POLSKI SUPERKOMPUTER ZEUS (AGH, Kraków)
Źródło: www.wielkiewyzwania.pl