Powstaje system operacyjny Google dla PC!

Strona głównaPowstaje system operacyjny Google dla PC!
08.07.2009 08:00
google-os-screenshot
google-os-screenshot
Gniewomir Świechowski
Gniewomir Świechowski

To już nie plotki i spekulacje tylko oficjalne ogłoszenie.

To już nie plotki i spekulacje tylko oficjalne ogłoszenie.

Po dziewięciu miesiącach od wypuszczenia na rynek przeglądarki Chrome, Google ogłosiło na swoim blogu, że chce ją "nieco" rozszerzyć o... system operacyjny dla komputerów z procesorami x86 i ARM. Rozpoczęty właśnie projekt będzie powstawał na jądrze Linuxa i przy współpracy środowiska Open Source. Premiera jest planowana na drugą połowę 2010 roku.

Google Chrome Operating System ma opierać się na zupełnie innych założeniach niż dotychczasowe systemy operacyjne. Ma być platformą dla aplikacji sieciowych, takich jak np. Dokumenty Google. Według założeń ma być bardzo prosty w obsłudze, szybki jak błyskawica, uruchamiać się w kilka-kilkanaście sekund, a nowa architektura zabezpieczeń ma uchronić go przed wirusami i spyware. Jak to ujął Sundar Pichai z Google "It should just work".

To może być poważny cios dla Microsoftu, ponieważ Google Chrome OS będzie najprawdopodobniej perfekcyjnym systemem dla netbooków, gdzie teraz Microsoft dominuje z 8 letnim Windows XP. Google nowym projektem jeszcze przyspieszy coraz szybsze przenoszenie danych i ich przetwarzania do sieci. Windows to OS z czasów, gdy wszystko co ważne działo się na lokalnych komputerach. Google proponuje inną wizję, gdzie system operacyjny komputera to tylko okienko(sic!) przez które sięgamy po nieograniczone zasoby internetu.

Z początku Google Chrome OS ma być przeznaczony głównie dla netbooków, a później trafić na typowe desktopy. Projekt nie ma nic wspólnego z Androidem, który również próbuje swoich sił na rynku low-endowych ultra-przenośnych komputerów. Może to doprowadzić do kanibalizacji jednego produktu przez drugi, czym Google się tym najwyraźniej nie przejmuje. Przedstawiciele firmy zaznaczają, że Android nigdy nie był pomyślany jako system dla netbooków.

Jeśli zauważyłeś, że twoja poczta, dokumenty i 90% pracy jest upchnięte gdzieś w sieci, a nie na lokalnym dysku, to będzie system dla Ciebie. Ja już nie mogę się doczekać, aby zobaczyć go na moim MSI Wind. :)

Źródło: Google

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)