Pozamiatane. LG V10 jest najlepszym telefonem do nagrywania filmów
Ostrożnie podchodzę do obietnic producentów. W szczególności takich, które mówią o rewolucyjnej zmianie. Jeśli więc zobaczycie gdzieś informacje, że LG V10 zmienia sposób, w jaki filmuje się smartfonem... możecie wierzyć niemal w każde słowo.
09.02.2016 | aktual.: 14.04.2016 17:01
Aparaty są oczkiem w głowie producentów. Od lat poświęcają im dużo uwagi przy okazji każdej istotnej premiery. Wraz z jakością zdjęć poprawia się także jakość nagrywanych filmów, jednak do niedawna materiały wideo – mimo że tak powszechne i chętnie tworzone – nie były kluczowym punktem narracji marketingowej firm robiących smartfony. Właśnie się to zmienia.
Firmą, która przeciera szlak jest LG. Sposób, w jaki projektanci modelu V10 podeszli do nagrywania, można stawiać za wzór innym producentom sprzętu mobilnego, a nawet aparatów. Siłą V10 jest genialna aplikacja aparatu.
Pełna kontrola nad obrazem
W szczególności chodzi o tryb manualny. Dotychczas ręczne ustawienia były dostępne wyłącznie podczas fotografowania. V10 jest pierwszym telefonem na rynku, który daje pełną kontrolę nad nagrywanym obrazem i dźwiękiem. Zmiany w ustawieniach można wprowadzać płynnie podczas nagrywania. Użytkownik ma kontrolę nad:
- czasem naświetlania - w wypadku wideo czas naświetlania jest zawsze poniżej jednej sekundy. W V10 można ustawić wartość od 1/6000 do 1/30;
- ISO - czułość można płynnie regulować podczas nagrania między wartościami od 50 do 2700;
- ekspozycją – V10 pozwala na czterokrotne zwiększenie bądź zmniejszenie wartości ekspozycji;
- ostrością - można ją płynnie regulować lub zablokować, co bardzo ułatwia nagrywanie na przykład vlogów;
- balansem bieli - można zdefiniować go i zablokować nadając kadrowi odpowiednią barwę i zyskując pewność, że automatyka go nie zmieni.
Bardzo ciekawe rzeczy kryją się w menu mikrofonu. Z jego poziomu można określić balans między kierunkami, z których ma być nagrywany dźwięk, czułość mikrofonów oraz źródło dźwięku.
V10 rozpoznaje, gdy są do niego podłączone słuchawki z mikrofonem lub mikrofon i pozwala na wygodne przełączanie się między nimi a wbudowanymi mikrofonami. Co więcej, aktywny jest odsłuch dźwięku w nagrywanym materiale.
Spore możliwości dają też ustawienia nagrywania. Poza rozdzielczością (od HD do UltraHD) i formatem (16:9 i kinowy 21:9) pozwala na zdefiniowanie liczby klatek na sekundę (od 1 do 120 przy rozdzielczości HD), a nawet bitrate nagrywanych klipów.
Poza tym dostępny jest tryb Snap, który składa klip z trzysekundowych ujęć (lub dłuższych, jeśli jest taka potrzeba) oraz prosty edytor wideo, który został ewidentnie zaprojektowany pod Snapchata. Jest w nim nawet opcja automatycznego składania 15-sekundowych wideo.
Interfejs aparatu LG V10 - tryb manalny wideo
Tyle teoria. Jak LG V10 działa w praktyce? Poniżej kilka klipów prezentujących, możliwości wideo tego sprzętu.
UltraHD nocą
Przykładowe nagrania to jedno. Drugie, to materiały, które powstają, gdy za kamerą staje osoba, która zna się na rzeczy. Spójrzcie na przykład z YouTube.
LG V10 Cinema HD Camera Test: Cloudy Day in Santa Monica
Ustawienia manualne kamery są bez wątpienia cechą wyróżniającą LG V10 i argumentem, który dla niektórych użytkowników może być decydujący w wyborze tego a nie innego telefonu. Równie ciekawie prezentują się możliwości związane z odtwarzaniem dźwięku. LG V10 to prawdopodobnie najlepiej brzmiący smartfon na rynku. Więcej na ten temat już wkrótce na blogu.