Pożary fotowoltaiki. To urządzenie może ocalić twój dom
Pożary instalacji fotowoltaicznych to największe zagrożenie z nimi związane. Najsłabszym elementem takiego obwodu są złącza MC4. Columbus wprowadza na rynek narzędzie, które pozwoli uporać się z problemem pożarów elektrowni słonecznych.
Pożary instalacji fotowoltaicznych mogą być gaszone w zarodku, dzięki nowemu rozwiązaniu oferowanemu przez firmę Columbus. Jedna z większych firm zajmujących się fotowoltaiką w Polsce, wraz z początkiem sierpnia wprowadziła na rynek kolejne rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Chodzi o specjalne osłony do złącz MC4.
Złącza MC4 pozwalają na łączenie kolejnych modułów fotowoltaicznych w łańcuchy. Jeśli są one dobrze wykonane, nie powinno być żadnych problemów. Natomiast w przypadku wadliwych złącz, może dojść do sytuacji, w której połączenie jest luźne, co z kolei przekłada się na wzrost temperatury złącza. To z kolei może doprowadzić do wybuchu pożaru.
Jak zapobiegać pożarom fotowoltaiki?
Columbus Safe 2.0 to rozwinięcie stosowanego wcześniej rozwiązania zapobiegającego pożarom w instalacjach fotowoltaicznych. Firma stworzyła specjalne osłony, które służą do zabezpieczania złącz MC4. Wewnątrz umieszczona została specjalna taśma samogasząca, która do tej pory była stosowana przez Columbus do zabezpieczania rozdzielnic DC przed wybuchem pożaru.
- Cały czas pracujemy nad doskonaleniem jakości naszych montaży, kładąc szczególny nacisk na prewencję pożarową. W ostatnich latach wspólnie z rzeczoznawcami Ppoż. (Ppoż. - przepisy przeciwpożarowe, przyp. red.) wypracowaliśmy własny system zabezpieczeń, oparty o najwyższej jakości certyfikowane komponenty. Jednym z nich są inwertery z funkcją AFCI, która wykrywa zagrożenie wystąpienia łuku elektrycznego i automatycznie wyłącza urządzenie - tłumaczy Piotr Trojanowski, kierownik realizacji w Columbus Energy S.A.
- Wykorzystując samogaszące stickery zabezpieczamy rozdzielnice prądu stałego, a ostatnio również złącza MC4, które są jednym z najbardziej wrażliwych elementów instalacji - dodaje.
Columbus Safe 2.0 - jak działa?
Taśma samogasząca, która umieszczana jest w osłonach złącz MC4, wykonana jest z materiału zawierającego mikrokapsułki. Te z kolei wypełnione są środkiem gaśniczym. Pod wpływem temperatury powyżej 120 stopni Celsjusza uwalniany jest gaz skoncentrowany pod wysokim ciśnieniem, wypierając tlen z ogniska pożaru.
Columbus twierdzi, że środek ten nie tylko tłumi ogień, ale także chłodzi otoczenie i zapobiega ponownemu położeniu. Firma ma obecnie wyłączność na stosowanie tej technologii w Europie.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii