Poznajcie brytyjskie seriale sprzed lat, które wciąż potrafią dobrze nastraszyć

Strona głównaPoznajcie brytyjskie seriale sprzed lat, które wciąż potrafią dobrze nastraszyć
02.09.2013 17:00
internationalhero.co.uk
internationalhero.co.uk
Olga Drenda
Olga Drenda

Jesteście fanami „Doktora Who”? Baliście się, oglądając „Strefę mroku”? Telewizja dawnych lat miała jeszcze więcej do zaoferowania, szczególnie w dziedzinie fantastyki i grozy.

bEUHQpCd

Jesteście fanami „Doktora Who”? Baliście się, oglądając „Strefę mroku”? Telewizja dawnych lat miała jeszcze więcej do zaoferowania, szczególnie w dziedzinie fantastyki i grozy.

W latach 70. producenci seriali telewizyjnych wiedzieli, jak postraszyć widza, przynajmniej jeśli chodzi o seriale produkcji brytyjskiej. Być może wpłynął na to zimnowojenny klimat i wciąż żywy strach przed wojną nuklearną, być może swoje robi też magia starej taśmy filmowej. W każdym razie ówczesne produkcje telewizyjne, nawet te przeznaczone dla młodego widza, miały nastrój, którego nie da się podrobić.

Zapraszamy zatem na mały przegląd opowieści niesamowitych z epoki atomowej, które – choć technologia poszła do przodu – wcale się nie zestarzały. Uwaga: wszystkie zamieszczone fragmenty filmów są dostępne jedynie w wersji oryginalnej.[h2] Sapphire & Steel (1979-1982)[photo position="inside"]14104[/photo]

Tytułowi bohaterowie, oschły Silver i wytworna Sapphire, są tajnymi agentami z innego wymiaru, podróżującymi w czasie i przestrzeni. Ich zadaniem jest naprawianie szkód wywołanych przez Czas, który wymknął się spod kontroli.

bEUHQpCf

Złe moce Czasu mogą zostać przywołane przez fragment z przeszłości: stare zdjęcie, wiekową rymowankę czy niezmieniane od lat umeblowanie. Takie miejsca nawiedzają poltergeisty, panuje w nich niepokój, a mieszkańcom grozi niebezpieczeństwo.

Przemieszczający się między wymiarami agenci: tytułowe postacie oraz ich towarzysze, na czele z sympatycznym olbrzymem Leadem (każdy z agentów odpowiada innemu pierwiastkowi, metalowi lub kamieniowi), przybywają więc, żeby załatać czasoprzestrzenne dziury.

Sapphire and Steel - Overview

34-odcinkowy serial nadawany był w paśmie dla młodego widza. Mimo skromnego budżetu, który nie pozwalał na spektakularne efekty specjalne, udało się osiągnąć świetny efekt. Choć serial toczy się powoli i na pozór niewiele się w nim dzieje, wciąż potrafi chwilami porządnie nastraszyć.[h2] Children Of The Stones (1976)[photo position="inside"]14105[/photo]

Jeśli podobał Wam się film „Kult” („The Wicker Man” w oryginalnej wersji z lat 70.), to możecie docenić też „Children Of The Stones”, o którym w swoim czasie mówiono „Wicker Man w wersji dla dzieciaków”.

bEUHQpCl

Wyprodukowany przez telewizję HTV serial opowiada o przygodach pewnego fizyka i jego syna, którzy trafiają do wioski pełnej tajemniczych prehistorycznych kręgów. Jak łatwo się domyślić, w kręgach skrywa się prastara moc, która trzyma mieszkańców zaklętej wioski w szachu, a nasi bohaterowie starają się wyjaśnić dlaczego.

Children of the Stones ...70's tv programme 1st episode opening!

O ile „Wicker Man” był trochę zabawny, jak to czasem bywa ze starymi horrorami, to „Children Of The Stones” do dzisiaj straszy aż miło. Elementów horroru jest tu tak wiele, że w swoim czasie widzowie nie mogli uwierzyć, że to serial dla młodzieży. Spora w tym zasługa niesamowitej ścieżki dźwiękowej.[h2]The Changes (1973)[photo position="inside"]14106[/photo]

Zaczyna się, zgodnie z zasadą Alfreda Hitchcocka, od trzęsienia ziemi. Pewnego dnia opanowujący Ziemię tajemniczy hałas sprawia, że ludzie buntują się przeciwko maszynom i zaczynają je niszczyć.

Technologia staje się wrogiem numer jeden. W rezultacie Anglia lat 70. cofa się cywilizacyjnie o kilkaset lat. Główna bohaterka, nastolatka Nicky, stara się uratować swoich bliskich i rozwikłać zagadkę wszechobecnego szaleństwa. Po drodze będzie musiała zmierzyć się z oskarżeniami o czary (w końcu jeśli wracamy do średniowiecza, to na całego).

The Changes.

To jedna z moich ulubionych produkcji spod znaku postapokaliptycznego kina i chyba najbardziej wiarygodna – wrogami bowiem stają się tu nie cyborgi, nie mutanci i nie zombie, ale ludzie sami dla siebie. Fanom „Drogi” i „Igrzysk śmierci” polecam przekonać się, jak robiło się dystopię przed czterdziestu laty.

bEUHQpCm

I co - znaliście któryś z tych seriali? A może któryś Was zainteresował? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Udostępnij:
bEUHQpCp
Komentarze (0)
bEUHQpDb