Pracujesz w biurze? Maszyna powie Ci, czy jesteś zestresowany [wideo]

Szef nie wierzy Ci, gdy tłumaczysz mu, ile nerwów kosztuje Cię spędzenie kilku godzin w biurze? Już niedługo będziesz mógł się powołać na twarde dane. Naukowcy z Tokio opracowali system, który bada poziom stresu u osób pracujących przy komputerze.

Fot. Katy Warner, Flickr.com, CC license
Fot. Katy Warner, Flickr.com, CC license
Maciek Kurek

Szef nie wierzy Ci, gdy tłumaczysz mu, ile nerwów kosztuje Cię spędzenie kilku godzin w biurze? Już niedługo będziesz mógł się powołać na twarde dane. Naukowcy z Tokio opracowali system, który bada poziom stresu u osób pracujących przy komputerze.

Jak sądzicie, jaki jest najbardziej stresujący zawód świata? Według rankingu przygotowanego przez serwis CareerCast.com najłatwiej zszarpać sobie nerwy, pilotując samolot pasażerski. W zestawieniu znalazło się jednak całkiem sporo profesji, które kojarzą się z bezpiecznym siedzeniem za biurkiem. Okazuje się, że praca specjalisty public relations, dziennikarza czy dyrektora korporacji jest niewiele mniej stresująca.

Już niedługo sprawdzenie, czy pracownik jest kłębkiem nerwów, może stać się łatwiejsze dzięki naukowcom z Metropolitan University w Tokio. Uczeni opracowali system Compact Stress Meter, który ma mierzyć poziom stresu u ludzi pracujących za biurkiem. Jak to działa? Do komputera podłączony jest sensor. Wystarczy przyłożyć do niego palec, aby program odczytał tętno i zbadał aktualny poziom stresu. Aby wszystko było jasne, wynik zostaje zilustrowany odpowiednią grafiką przedstawiającą smutną lub wesołą twarz.

Obraz

href="http://gadzetomania.pl/images/2011/10/stress-test.jpg">Obecnie czytnik jest osobnym urządzeniem, ale japońscy naukowcy opracowali prototyp, w którym sensor umieszczono w myszce komputerowej. Dzięki temu monitorowanie poziomu stresu może odbywać się na bieżąco. Na filmie poniżej możecie zobaczyć reportaż poświęcony temu ciekawemu projektowi.

Źródło: Engadget

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.