Projekt inteligentnych uli doceniony na Imagine Cup 2021

Projekt inteligentnych uli doceniony na Imagine Cup 2021

Projekt inteligentnych uli doceniony na Imagine Cup 2021
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Kowasz
23.04.2021 17:07

W obecnej sytuacji, gdy pszczoły są zagrożone i wszyscy powinniśmy dbać o ich dobro, potrzebne są wszelkie rozwiązania, które mogą w tym pomóc. Jednym z pomysłów, który został zaprezentowany na konkursie Microsoft Imagine Cup 2021, skupia się na właśnie na wspieraniu pszczelarzy w prowadzeniu pasiek.

Mowa tutaj o projekcie drużyny z Politechniki Łódzkiej, która w tym roku reprezentowała Polskę w światowych finałach Microsoft Imagine Cup 2021. Grupa Intelligent Hives (ang. inteligentne ule) przygotowała urządzenie BeeHUB wraz ze wspomagającą je aplikacją. Razem są w stanie wykonywać precyzyjne pomiary m.in. wagi, dźwięku, temperatury i wilgotności. W ten sposób pszczelarze mogą sprawdzać, czy dany ul jest odpowiednio ocieplony bądź czy nie gromadzi się w nim wilgoć.

Aplikacja umożliwia także stałe kontrolowanie przybytków i ubytków w ulu. Z pomocą programu oraz urządzenia pszczelarz może zawsze sprawdzić czy w jego pasiece nie rozwijają się choroby i nie występują rójki. Wszystkie dane są zapisywane w elektronicznej dokumentacji każdego ula. Co ważne dla każdego pszczelarza, aplikacja pozwala na kontrolowanie sytuacji w dowolnym czasie, z każdego miejsca na Ziemi.

Chociaż zespół nie znalazł się, niestety, pośród finalistów, jego praca z pewnością może posłużyć wielu pszczelarzom. Projekt inteligentnych uli był jednym z sześciu projektów, które zostały zgłoszone w kategorii Earth. Jej zwycięzcami zostali projektanci z Nowej Zelandii z pomysłem ProTag, będącym inteligentnym kolczykiem dla zwierząt gospodarskich wykrywającym wczesne objawy choroby.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)