Protest na konferencji Microsoft: Kontrowersje wokół współpracy z izraelską armią
Na konferencji Microsoftu z okazji półwiecza firmy doszło do incydentu z udziałem protestującej, która zarzuciła wykorzystanie rozwiązań technologicznych Microsoftu przez Siły Obronne Izraela (IDF) w działaniach w Strefie Gazy.
Osoba ta, przedstawiająca się jako Mustafa, twierdziła, że w wyniku izraelskich operacji zginęło około 50 tysięcy Palestyńczyków, a sam IDF miał korzystać z technologii giganta z Redmond. Jej emocjonalna wypowiedź miała miejsce około minuty nagrania.
Zakłócona konferencja Microsoftu dotycząca m.in. Copilota
Warto zaznaczyć, że nie jest jednak jasne, ile dokładnie osób padło ofiarą konfliktu — dane z obu stron mogą być przesadnie zawyżone lub zaniżone. Dodatkowym problemem jest fakt, że bojownicy Hamasu często operowali w cywilnych ubraniach, co utrudniało ich odróżnienie od cywilów.
Według dziennikarzy z The Guardian i współpracujących redakcji Microsoft rzeczywiście udostępniał swoje narzędzia dla IDF. Przychody z tych transakcji wyniosły około 10 milionów dolarów po 7 października 2023 roku, a plany na 2024 rok mogłyby wygenerować dodatkowe 30 milionów, choć realne te mogą być wyższe. Izraelska armia korzysta z usług chmurowych Azure oraz sztucznej inteligencji ChatGPT.
Microsoft i Siły Obrony Izraela
Technologia ta jest nieoceniona w nowoczesnych konfliktach zbrojnych. W dobie powszechnie używanych dronów i platform zwiadowczych możliwe jest całodobowe monitorowanie sytuacji na polu walki. Jednak ogrom danych, które generując, powoduje problem z ich skutecznym przetwarzaniem.
Tradycyjne struktury analityczne wojsk nie wystarczają, by szybko i efektywnie analizować ten strumień informacji. Dlatego wprowadzane są algorytmy AI, które mogą skracać wiele godzin nagrań do krótkich fragmentów, wymagających dalszej analizy przez specjalistów jest bardzo doceniane.
Te same algorytmy wspierają również proces podejmowania decyzji, umożliwiając szybkie przekazywanie danych z sekcji operacyjnych do analityków i dowództwa, co sprzyja podejmowaniu błyskawicznych działań, jak na przykład ataki lotnicze czy ostrzał artyleryjski. Informatyczne systemy dowodzenia stają się normą — podobny koncepcyjnie system jest testowany przez US Army, a prowizoryczne, korzystające z platform takich jak Discord, przez siły zbrojne Ukrainy czy Rosji.