Przełom w budownictwie. Modyfikowane drewno zadba o środowisko
Dbałość o ekologię dotyczy przede wszystkim codziennego zachowania ludzi. Nie zaskakuje zatem, że naukowcy trudzą się, aby to właśnie w najbardziej przyziemnych obszarach szukać ekologicznych innowacji. Właśnie dlatego powstało modyfikowane drewno, z którego usunięto ważny składnik.
18.02.2023 | aktual.: 18.02.2023 11:24
Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Rice University w Teksasie są prawdziwym przełomem w budownictwie. Opracowanie, które opublikowano na łamach "Cell Reports Physical Science", mówi o modyfikowanym drewnie, z którego usunięto jeden z kluczowych składników – ligninę, a następnie wprowadzono do niego struktury metaloorganiczne (MOF) zwiększające zdolność struktury do wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery.
Drewno, które dba o środowisko, jest wyjątkowo potrzebne planecie
Naukowcy udowadniają, że nawet ponad 40 proc. emitowanych przez działalność człowieka gazów cieplarnianych pochodzi z sektora budowlanego oraz codziennego użytkowania budynków (zaznacza Mar D. Webster w książce "Structural Materials and Global Climate"). Właśnie z tego powodu kluczowe jest prowadzenie działań, które pomogą tę liczbę zredukować.
Jednym z nich jest opracowany przez uczonych z Rice University proces produkcji wzmacnianego oraz delignifikowanego drewna. Potencjalnie jest on skalowany oraz energooszczędny, a więc możliwy do wykorzystania już na obecnym poziomie rozwoju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samo wytwarzanie ekologicznego drewna wymaga dwóch kluczowych procesów. Pierwszy z nich polega na usunięciu ligniny, która nadaje drewnu kolor i obok celulozy oraz hemicelulozy jest jednym z podstawowych składników struktury. Po delignifikacji drewno staje się bezbarwne. Następnie naukowcy wprowadzają do materiału struktury metaloorganiczne (MOF), które charakteryzują się wyjątkowo wysoką porowatością (nawet do 90 proc. objętości).
Duża wytrzymałość i zdolność pochłaniania dwutlenku węgla
"Cząsteczki MOF łatwo dopasowują się do kanałów celulozowych i przyczepiają się do nich, a następnie wychwytują dwutlenek węgla" – wyjaśnia główny autor badania, Soumyabrata Roy. Testy wytrzymałości, którym poddawano ekologiczne drewno delignifikowane, pokazały, że jest ono wytrzymalsze w porównaniu z drewnem, którego nie poddano żadnym przemianom.
Opracowane przez naukowców z Rice University drewno cechuje się wysoką odpornością na czynniki środowiskowe. Bez przeszkód można je wykorzystywać na szeroką skalę w branży budowlanej, a z uwagi na zdolność adsorpcji dwutlenku węgla – wpisuje się w obecne trendy związane z ochroną środowiska.
Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii