Przełomowe odkrycie. Atomowy laser, który może działać "wiecznie"
Naukowcom udało się stworzyć wiązkę atomów, która zachowuje się jak laser i teoretycznie mogłaby działać nieprzerwanie. To może być ważny krok na drodze do światowego przełomu.
Naukowcy dopiero stawiają pierwsze kroki w odkrywaniu tej technologii, jednak najnowsze osiągnięcie może doprowadzić do znaczących postępów w budowie "atomowego lasera". Jeżeli się uda, technologia może znacząco wpłynąć na testowanie podstawowych stałych fizycznych oraz w precyzyjnej technologii inżynierskiej.
Sama koncepcja atomowych laserów znana jest naukowcom od lat. Pierwsze próby budowy takiego urządzenia podjęli fizycy MIT w 1996 roku. Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy w nauce, łatwiej jest jednak konceptualizować niż realizować. O szczegółach technicznych możecie przeczytać więcej w najnowszej publikacji, która ukazała się na łamach Nature.
Najważniejszy w zrozumieniu trudności w budowaniu lasera atomowego jest fakt, że stan skupienia atomów, w którym się znajdują w laserze, jest bardzo ulotny i może zostać zniszczony nawet przez światło. Dlatego do tej pory naukowcom udało się tworzyć tylko krótkie, pulsacyjne lasery atomowe. Najnowsze odkrycie po raz pierwszy pozwoliło stworzyć ciągłą wiązkę atomów.
To odkrycie otwiera nowe możliwości. Naukowcy mogą wykorzystać atomowy laser np.do prowadzenia badań teorii względności i mechaniki kwantowej lub wykrywania fal grawitacyjnych.
Klaudia Stawska, dziennikarka Wirtualnej Polski