Przenieś to co najlepsze z Visty do XP

Przenieś to co najlepsze z Visty do XP13.06.2008 12:00
Paweł Cebula

O tym, że Vista nie jest idealna nie trzeba przekonywać nikogo, jednak ten system ma też rzeczy, które względem XP są lepsze i bardziej użyteczne, wynika to po prostu z postępu i dynamicznego rozwoju systemów operacyjnych. A gdyby tak przełożyć to co dobre z Windowsa Visty do XP zwiększając tym samym walory estetyczno-użytkowe?

O tym, że Vista nie jest idealna nie trzeba przekonywać nikogo, jednak ten system ma też rzeczy, które względem XP są lepsze i bardziej użyteczne, wynika to po prostu z postępu i dynamicznego rozwoju systemów operacyjnych. A gdyby tak przełożyć to co dobre z Windowsa Visty do XP zwiększając tym samym walory estetyczno-użytkowe?

Wielu osobom, które po długim i namiętnym korzystaniu z Windowsa XP przyszło skorzystać z Visty spodobały się rozwiązania zastosowane w Explorerze, w którym znacznie lepiej się nawiguje i jest bardziej przejrzysty oferując wiele cennych opcji.

Spory poziom podobieństwa uzyskamy dzięki zastosowaniu Explorer Breadcrumbs, pozwalającym na bardzo sprawne przemieszczanie się między poszczególnymi folderami.

Niektórzy użytkownicy Visty w swoim systemie posiadają aplikację BitLocker, która pozwala na szyfrowanie partycji czy dysków. Co to oznacza? Dostęp do danych zgromadzonych w obrębie danej partycji będzie możliwy wyłącznie po podaniu określonego hasła - w innym wypadku, dostęp jest uniemożliwiony. Jeżeli uważasz, że coś takiego by Ci się przydało - możesz skorzystać z TrueCrypt, który posiada naprawdę bardzo duże możliwości i zapewne sprosta Twoim wymaganiom.

PrtScrn - magiczny przycisk na klawiaturze PC'ta, który pozwala na zrobienie zrzutu ekranu i zapisanie go w formie pliku graficznego. Jego głównym atutem jest łatwość dostępu, ale nie należy on do najbardziej funkcjonalnych. Windows Vista został wyposażony w Snipping Tool, który pozwala na pewne manipulacje związane z tym, co zrzut ekranu ma obejmować, lub jaką ma mieć formę. Windows XP z kolei jest pod tym względem dość poważnie "ograniczony" (mowa o standardowych możliwościach), ale bez większego problemu można je rozszerzyć instalując bardziej zaawansowane narzędzie jak Screenshot Captor, czy Clip2Net.

Windows Vista nie powala ilością dodatkowych efektów (patrząc na możliwości OS X, czy bardzo zaawansowanego Compiz-Fusion), ale w zamierzeniu twórców miały być przyjemne dla oka a zarazem spełniać jakąś funkcję (niestety mimo ograniczonych możliwości zasoby pc'ta takie jak ram i procesor są pożerane). Jednak może ktoś zechciałby posiadać możliwość korzystania z efektów, takich jak w Viscie po naciśnięciu klawiszy Windows+Tab, tyle, że dla innej kombinacji Alt-Tab, przełączającej między kolejnymi oknami. W tym wypadku może się przydać WinFlip. Poza przyjemnymi dla oka efektami jest też inna istotna kwestia - nie jest zbyt zasobożerny.

Vista ma do zaoferowania bardzo ciekawe możliwości po kliknięciu w menu "Start" - to już nie tylko zbiór kolejnych pozycji menu, ale także możliwość wyszukiwania i uruchamiania odnalezionych obiektów (dokumentów, programów, plików). Jeśli chcesz, aby Twój Windows XP posiadał takie możliwości po kliknięciu w menu Start, wystarczy zainstalować ViStart lub Vista Start Menu.

W przypadku miniatur podglądu zawartości danego dokumentu ciężko mówić o aspektach użytkowych, mamy tutaj raczej do czynienia z pewnego rodzaju "bajerami", które na pewno w jakiś sposób uatrakcyjniają wygląd systemu. Taka możliwość jest standardem w Viscie - wystarczy zmienić tryb wyświetlania plików i gotowe. Windows XP również może posiadać takie możliwości, ale trzeba posłużyć się dodatkowym programem jak np. Xentient Thumbnails.

Gdy w opcjach explorera mamy włączone wyświetlanie wszystkich popularnych rozszerzeń plików i próbujemy dokonać zmiany nazwy zaznaczany automatycznie jest cały obszar - włącznie z rozszerzeniem, co jest całkowicie pozbawione sensu. Windows Vista po naciśnięciu klawisza F2 zaznacza samą nazwę - bez rozszerzenia. Podobny efekt można osiągnąć korzystając z BetterRename.

Użytkownicy Visty, w przypadku gdy posiadają zminimalizowane okno do paska zadań i najadą kursorem na nie, wyświetlana jest miniaturka, która przedstawia zawartość tego okna, bez konieczności jego otwierania, czy maksymalizacji. Jeżeli podoba Ci się ta możliwość zainstaluj Visual Tooltip.

Ostatnią rzeczą, która odróżnia XP od Visty jest wygląd. Możemy go upodobnić używając Vista Transformation Pack, który zrobi zmieni praktycznie każdy jeden element - ikonki, kursory, dźwięki, ekrany logowania i bootowania, tapety, doda nawet Sidebar z różnymi gadżetami i dodatkowe aplikacje, dające podobny efekt co wymienione wcześniej.

Istnieje też inna opcja - wybranie sobie najodpowiedniejszego skina z dostępnych np. na Deviantart, ale w tym wypadku musimy skorzystać z UXTheme Patchera, który odblokuje możliwość używania innych theme'ów.

Źródło / fot.:: LifeHacker / Codinghorr

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)