Przenośny reaktor jądrowy

Co powiecie na koncepcję zainstalowania w każdym mieście reaktora jądrowego?

Przenośny reaktor jądrowy
Katarzyna Kieś

Tak, REAKTORA JĄDROWEGO (bynajmniej nie po to, by z sąsiadami prowadzić zimną wojnę o miedze).

Co powiecie na koncepcję zainstalowania w każdym mieście reaktora jądrowego?

Tak, REAKTORA JĄDROWEGO (bynajmniej nie po to, by z sąsiadami prowadzić zimną wojnę o miedze).

W tym szaleństwie jest ponoć metoda - na zaradzenie problemom pogłębiającego się światowego kryzysu energetycznego. W ciągu pięciu lat ma być dostępny w sprzedaży niewielki, przenośny reaktor, który nabywca może umieścić np. niedaleko zabudowań. W reaktorze nie wykorzystywałoby się uranu wysoko wzbogaconego, który mógłby posłużyć bardziej pomysłowym do produkcji bomby jądrowej, ale uran w połączeniu z wodorem - UH3. Taka postać jest ponoć nie tylko mniej niebezpieczna dla otoczenia żywego, ale i dla środowiska naturalnego; nie wymaga stosowania specjalnych zabezpieczeń ani budowania komór na odpady radioaktywne. Ilość zanieczyszczeń, jaka powstaje po 10 latach używania reaktora odpowiada wielkością przeciętnemu arbuzowi. Odpady nadają się do ponownego przetworzenia.

Utopia? Niekoniecznie - prace nad wykorzystaniem energii jądrowej przez przeciętnego użytkownika są bardzo zaawansowane. Szacuje się, że do 2013 roku niewielki reaktor będzie już do kupienia. Parametry reaktora: ok. 2 - 2,5 metra wysokości; moduł energiotwórczy: ok. 1,5 m szerokości. Produkcja energii: wystarczająca dla ok. 20 tysięcy przeciętnych gospodarstw domowych.

Źródło: Gizmo Watch

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.