Przeźroczyste ekrany OLED od Samsunga i LG

Na trwających właśnie targach FPD International, które odbywają się w Japonii, można podziwiać wiele elektronicznych gadżetów. Spore zainteresowanie wzbudziły przeźroczyste ekrany OLED, które zostały zaprezentowane przez czołowych producentów - Samsunga i LG.

lgtransparentdisplay
lgtransparentdisplay
Arkadiusz Gabrysiak

29.10.2009 | aktual.: 14.03.2022 10:24

Na trwających właśnie targach FPD International, które odbywają się w Japonii, można podziwiać wiele elektronicznych gadżetów. Spore zainteresowanie wzbudziły przeźroczyste ekrany OLED, które zostały zaprezentowane przez czołowych producentów - Samsunga i LG.

Widoczny na zdjęciu powyżej ekran to przeźroczysty panel LG, którego przekątna ekranu wynosi 15 cali. Jest to wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED i jak na razie jest to tylko prototyp. Pulpit Windowsa, kalkulator oraz wideo z fajerwerkami widać na nim nie najgorzej, a dodatkowo za nim możemy dostrzec kolejny (już normalny) wyświetlacz, który jest dowodem na to, że ekran jest naprawdę przeźroczysty.

Obraz

Samsung przedstawił mniejszy, bo 2-calowy ekran OLED, który docelowo miałby znaleźć zastosowanie w telefonach komórkowych, jednak póki co jest on także jedynie prototypem. Za ekranem znajduje się lustro, które pokazuje, że obraz widoczny jest także z drugiej strony wyświetlacza. Jego rozdzielczość to 176x220 pikseli, a jasność wynosi 300cd/m2.

Wszystko to prezentuje się bardzo ciekawie, jednak nasuwa się pytanie po co to wszystko? Co prawda ekrany wyglądają bardzo "fajnie" i nowocześnie, jednak póki co to chyba jedyna ich funkcja, która odróżnia je od zwykłych nieprzeźroczystych ekranów. Nie wiem jak Wy, ale ja oglądając film, czy pracując na komputerze nie chciałbym widzieć mojej ściany.

Jak na razie ani LG, ani Samsung nie posiadają jeszcze jasno określonych planów związanych z komercjalizacją prezentowanych wyświetlaczy.

Źródło: Electronista

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.