Przycisk na przejściu ma ukryte funkcje. Wszystko dla bezpieczeństwa
W Polsce możemy spotkać dwa typy przejść dla pieszych. W dużych miastach dominują te z sygnalizacją świetlną, które kontrolują przepływ pojazdów na skrzyżowaniach. Choć mogłoby się wydawać, że temat przejść dla pieszych jest dość prosty, warto zauważyć, że przycisk, który naciskamy, aby przyspieszyć zmianę świateł, kryje w sobie kilka dodatkowych funkcji.
Na przejściach światła mogą zmieniać się automatycznie lub po naciśnięciu żółtego przycisku na słupie, który posiada czerwony wyświetlacz oraz często wydaje krótkie sygnały dźwiękowe. Przyciski te służą do przyspieszania zmiany świateł. Nawet jeśli urządzenie wydaje się proste, jego zastosowanie może być szersze niż się na pierwszy rzut oka wydaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch GT 4?
Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji na przejściu dla pieszych?
Od kiedy przepisy nakazują kierowcom zatrzymanie pojazdu na każdym przejściu, na którym pojawia się pieszy, liczba niebezpiecznych zdarzeń wzrosła. Piesi są przekonani o swoim pierwszeństwie i często wchodzą na jezdnię z założeniem, że nie zostaną potrąceni. To samo przejście dla pieszych może wzbudzać niepokój wśród kierowców, którzy obawiają się nagłego wejścia pieszego tuż przed rozpędzonym samochodem.
Największe zagrożenie stanowią piesi bez elementów odblaskowych, którzy nocą bez należytej ostrożności przechodzą przez ulicę, zwiększając ryzyko wypadku. Niezależnie od posiadanych przywilejów, najważniejsze jest bezpieczeństwo, a kilkusekundowe rozejrzenie się może zapobiec wypadkowi.
(Nie)zwykły przycisk na przejściu dla pieszych
Po naciśnięciu przycisku na słupie zobaczymy komunikat "proszę czekać", a kiedy światła zmienią się na zielone, możemy bezpiecznie przejść na drugą stronę. Choć mogłoby się wydawać, że sygnalizacja świetlna tylko informuje, kryje ono w sobie więcej możliwości. Po pierwsze, systemy dźwiękowe różne dla każdego koloru światła informują osoby niewidome o aktualnym stanie przejścia.
Kolejną funkcją są wibracje. Niektóre przyciski, umieszczone pod spodem urządzenia, po naciśnięciu zaczynają wibrować, a zmieniająca się intensywność wibracji informuje niewidomych o możliwości przejścia. Panel na przycisku posiada też specjalne wypustki, które w alfabecie Braille'a opisują przejście. To ulga dla niewidomych, którzy dzięki nim dowiadują się czy na przejściu znajduje się wyspa dzieląca jezdnie. Sprawne osoby często pomijają te detale, choć takie udogodnienia znacząco zwiększają bezpieczeństwo niewidomych na ulicy.
Niewidomi są bardziej świadomi zagrożeń na drodze niż osoby pełnosprawne, które często prowadzą do niebezpiecznych sytuacji. Korzystając z przejść dla pieszych, warto zawsze mieć na względzie bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu.