Czarne kropki na szybie. Jaką pełnią funkcję w samochodzie?

Może nie każdy zwrócił uwagę na zaskakujący element wyposażenia samochodu, jakim są czarne kropki na szybach. Te małe, ciemne oznaczenia nie są jedynie zabrudzeniami ani dekoracjami. Czym naprawdę są te czarne kropki na szybach samochodowych?

Do czego służą czarne kropki na szybie samochodu?
Do czego służą czarne kropki na szybie samochodu?
Źródło zdjęć: © Getty Images | ti_to_tito

Pewnie teraz jesteś ciekawy, co to za element, który znajdziesz na każdej nowszej wersji pojazdu, podczas gdy starsze wozy ich nie posiadają. W samochodowych szybach czarne kropki to nie kwestia mody, lecz coś znacznie bardziej funkcjonalnego, coś, co warto znać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić statyw Ulanzi Fotopro F38 Quick Relase Video Travel Tripod 3318?

Czarne kropki na szybie auta - czym są?

Pojęcie „fryta” może być dla ciebie nowością, ale te małe punkty mają ogromne znaczenie dla każdego samochodu. Kropki są obecne nie tylko na szybach, ale i na lusterkach. Bez nich daleko byśmy nie zajechali, a ich zadaniem jest między innymi ochrona przed oślepianiem, co mogłoby skomplikować poruszanie się pojazdem. Na lusterkach dzielą one widoczność na sektory: sferyczny i asferyczny.

Czarne kropki na szybie nie są tu przypadkowe
Czarne kropki na szybie nie są tu przypadkowe© Licencjodawca

Sfera asferyczna rozszerza pole obserwacji, co zapobiega powstawaniu niebezpiecznych martwych stref. Chociaż nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z jej przydatności, jest to zdecydowanie skuteczny „czujnik”, który warto wykorzystywać. Z kolei sfera sferyczna działa odwrotnie i była dominująca w starszych modelach aut. Dodatkowo, ilość czarnych kropek dostarcza informacji o dacie produkcji szyby oraz odsłania rok produkcji dzięki umieszczonym cyfrom, co pomaga weryfikować oryginalność szyb.

Jaką funkcję pełnią czarne kropki na szybie?

Czarne kropki wykonuje się na etapie wytwarzania szyb poprzez specjalny proces sitodruku. Utrwalają się one na szkle, zapewniając wytrzymałość i odporność. Proces ten jest kluczowy, ponieważ pomaga w przyklejaniu szyb z frytą, gwarantując trwałość konstrukcji, co chroni wnętrze samochodu przed nadmiernym nagrzewaniem się przez czynniki atmosferyczne.

Poza tym, czarna obwódka szyb (czyli tzw. frit) pozwala zamaskować spoiwo. Chroni je również przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, wydłużając jego żywotność. Nie można oczywiście zapomnieć o kwestii estetycznej. Kropki oszukują nasze oczy, stąd też przejście pomiędzy przeźroczystą szybą a czarną obwódką nie jest tak gwałtowne.

Moto.wp.pl
Źródło artykułu:Genialne.pl
kropkiszybamotoryzacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.