Przyczepione na grzyby. Rewolucyjne rzepy, które pozwolą robotom chodzić po ścianach

Naukowcy opracowali rozwiązanie, które w przyszłości może być cichszą wersją zapięcia na rzepy z różnymi zastosowaniami – od pieluch po robotykę. Zapięcie posiada mikroskopijny wzór, który swoim wyglądem przypomina małe grzyby. To dzięki niemu rzep jest jednocześnie niezwykle wytrzymały i miękki.

Innowacyjne zapięcie
Innowacyjne zapięcie
Źródło zdjęć: © Preeti Sharma
Karolina Modzelewska

21.01.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:22

Najnowszy wynalazek naukowców z Uniwersytetu Wageningen w Holandii został opisany na łamach "Biointerphases". Eksperci opracowali zapięcie z mikroskopijnym wzorem na jednej powierzchni, który łączy się z elementami na drugiej powierzchni.

Rewolucyjne zapięcie z grzybkami

Obecnie dostępne zapięcia są wykonane z twardszych i sztywniejszych materiałów. To sprawia, że ich zapinaniu i rozpinaniu towarzyszy głośny dźwięk. Dodatkowo ich zbyt energiczne rozłączanie może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych tworzyw, do których są przymocowane.

W badaniu eksperci wykorzystali druk 3D i specjalne narzędzie do formowania. Pozwoliło to na stworzenie miękkich powierzchni ze wzorem przypominającym niewielkie grzybki.

Rzep o wielu zastosowaniach

  • Chcieliśmy udowodnić, że jeśli zdecydujesz się na te mniej sztywne elementy, można ich używać do mocowania i odłączania miękkich i delikatnych powierzchni, takich jak tkaniny, bez uszkodzeń. Mogą mieć wiele zastosowań, np. w pieluchach lub cichych zapięciach do celów wojskowych - powiedział jeden z autorów badania Preeti Sharma.

Projekt może przynieść wiele korzyści w zakresie miękkiej robotyki. Jej celem jest m.in. tworzenie robotów, które przypominają żywe zwierzęta – ośmiornice, gąsienice i robaki. W ich przypadku zastosowanie mocniejszych i jednocześnie miękki rzepów pozwoliłoby zwiększyć mobilność tych urządzeń. Roboty mogłyby chodzić po ścianach i sufitach bez ich niszczenia. Mogłyby również wspierać pracę w rolnictwie, ponieważ poprawiłaby się jakość chwytaków robotów przemysłowych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.