Przydatne funkcje YouTube'a, o których zapewne jeszcze nie słyszałeś [TOP 10]

Przydatne funkcje YouTube'a, o których zapewne jeszcze nie słyszałeś [TOP 10]
21.06.2011 09:42
Fan domowego wideo (Fot. Flickr/dierk schaefer/Lic. CC by)
Fan domowego wideo (Fot. Flickr/dierk schaefer/Lic. CC by)

Najpopularniejszy serwis z filmami online, poza samym odtwarzaczem klipów i wyszukiwarką, oferuje wiele narzędzi i opcji ułatwiających korzystanie z jego zasobów. Które z nich warto poznać?

Leanback

Leanback
Leanback

Śledzenie tego kanału YouTube’a przypomina raczej oglądanie telewizji niż korzystanie z serwisu online. Dobrej jakości klipy zajmują całą szerokość okna przeglądarki,  a sterowanie odtwarzaniem jest maksymalnie uproszczone.

Do obsługi nie jest potrzebna myszka – wygodny dostęp do wszystkich funkcji jest możliwy dzięki klawiszom strzałek.

Edytor wideo

Edytor wideo
Edytor wideo

Nie musisz edytować swoich filmów przed wrzuceniem ich do Sieci! YouTube udostępnia podstawowe narzędzia, pozwalające na obróbkę materiału wideo umieszczonego w serwisie.

Użytkownicy mają do dyspozycji jedynie podstawowe, ale przydatne funkcje, takie jak dodawanie muzyki do filmów lub wstawianie przejść pomiędzy scenami.

Podpisy i napisy

Podpisy i napisy
Podpisy i napisy

YouTube, za pomocą funkcji Podpisy i napisy umożliwia dodanie do materiału wideo warstwy zawierającej tekst. W zależności od potrzeb możesz wybrać rozmiar tekstu lub kolor tła.

Zastosowanie napisów jest bardzo szerokie – można np. przygotować filmy, które bez obaw da się oglądać w pracy ;). YouTube oferuje również funkcję pozwalającą na automatyczne tłumaczenie napisów na różne języki.

QuietTube

QuietTube
QuietTube

Jeśli różne elementy interfejsu YouTube’a przeszkadzają Ci w spokojnym oglądaniu filmu, możesz skorzystać z serwisu QuietTube.

Dzięki niemu obejrzysz film na prostej, białej stronie, pozbawionej jakichkolwiek elementów, które mogą rozpraszać i odciągać uwagę od klipu.

Sprawdź prędkość połączenia z serwisem

Test prędkości
Test prędkości

Jeśli sądzisz, że Twój dostawca Internetu ogranicza prędkość, z jaką wczytywane są filmy z YouTube’a, możesz zweryfikować to przy pomocy dostępnego w serwisie narzędzia.

Dwa przejrzyste wykresy pozwolą porównać Twoją prędkość m.in. ze średnimi wartościami dla świata, kraju, miasta, czy Twojego ISP.

Test Tube

TestTube
TestTube

Lubisz nowości? YouTube, podobnie jak Gmail, daje Ci możliwość skorzystania z nowych usług, które nie zostały jeszcze dodane do podstawowej, dostępnej dla wszystkich wersji serwisu.

Pamiętaj, że funkcje dostępne w TestTube nie zostały jeszcze oficjalnie oddane do użytku, co może skutkować różnego rodzaju błędami.

Creative Commons

Korzystanie z klipów na licencji Creative Commons
Korzystanie z klipów na licencji Creative Commons

Jeśli nie masz możliwości, by nagrać i udostępnić własny film albo prostu brakuje Ci inspiracji, możesz skorzystać z tysięcy klipów na licencji Creative Commons.

Dzięki narzędziom przygotowanym przez YouTube’a na podstawie dostępnych filmów stworzysz nowe, własne. Możesz to osiągnąć np. poprzez dodatnie nowej ścieżki dźwiękowej, wycięcie części scen lub umieszczenie napisów.

Adnotacje

Adnotacje
Adnotacje

Funkcja pozwala na tworzenie adnotacji - widocznych w filmie, klikanych odnośników, które mogą prowadzić np. do list odtwarzania, kanałów, filmów czy subskrypcji.

To proste w obsłudze narzędzie pozwala wykorzystywać materiał wideo w sposób podobny, jakby był treścią strony WWW, tworząc wzajemne powiązania i odnośniki między różnymi filmami.

Tworzenie filmów

Tworzenie filmów
Tworzenie filmów

YouTube udostępnia aplikacje online, pozwalające na łatwe tworzenie własnych filmów, łączących pokazy slajdów czy zdjęć i muzykę.

Kreatory filmów pozwalają na wybór scen, postaci czy dodawanie różnego rodzaju efektów. Nie musisz korzystać w tym celu z desktopowych programów – wszystko, czego potrzebujesz dostępne jest w serwisie YouTube.

Disco

Disco
Disco

Ta funkcja powinna przypaść do gustu wszystkim traktującym YouTube’a jako sieciową szafę grającą. Po wejściu na stronę YouTube.com/Disco jedyne, co musisz zrobić, to podać nazwę wykonawcy i kliknąć przycisk Disco!.

YouTube wygeneruje playlistę, odtwarzając kolejno utwory pasujące do zapytania.

Z jakich funkcji YouTube'a - poza odtwarzaniem filmów - korzystacie najczęściej?

Źródło: The Next Web

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)