Przyśpieszamy Windows o 200% - Konserwacja i inne porady...

Strona głównaPrzyśpieszamy Windows o 200% - Konserwacja i inne porady...
08.03.2009 13:00
Przyśpieszamy Windows o 200% - Konserwacja i inne porady...
Adam Kaczmarek
Adam Kaczmarek

Przez długie lata używania systemów z rodziny Windows nauczyłem się, że kilku miesiącach pracy, instalowania oraz deinstalowania programów itp. mój system zwalnia. O kondycje systemu trzeba dbać jak o samochód - wymieniamy olej, czyścimy, wymieniamy części. Dziś podam kilka podstawowych czynności, jakie powinniśmy wykonywać w pewnych okresach czasu, aby nasz system zachowywał się tak jak tuż po instalacji.

Przez długie lata używania systemów z rodziny Windows nauczyłem się, że kilku miesiącach pracy, instalowania oraz deinstalowania programów itp. mój system zwalnia. O kondycje systemu trzeba dbać jak o samochód - wymieniamy olej, czyścimy, wymieniamy części. Dziś podam kilka podstawowych czynności, jakie powinniśmy wykonywać w pewnych okresach czasu, aby nasz system zachowywał się tak jak tuż po instalacji.

 1. Defragmentacja dysku - bardzo ważne, aby fragmenty plików nie leżały po całym dysku. Warto zaopatrzyć sie w darmowy i BARDZO dobry program - SmartDefrag, który działa automatycznie w tle defragmentując pliki nie spowalniając działania systemu.
 1. Defragmentacja pliku wymiany i rejestru - PageDefrag potrafi zdefragementować plik wymiany oraz rejestr podczas bootowania systemu.
 1. Czyść dysk ze zbędnych plików - skorzystaj z darmowego KCleaner. Mały program a cieszy. Posiada możliwość usunięcia większości plików tymczasowych i innych śmieci z dysku komputera.
 1. Opóźnij ładowanie się poszczególnych programów - Jeśli posiadasz znaczną ilość programów, które włączają się podczas startu systemu, możesz opóźnić ich start dzięki Startup Delayer. Program jest malutki i bardzo łatwy w konfiguracji.
 1. Wyłącz programy startujące podczas startu systemu poprzez msconfig. Odpalamy Menu Start>Uruchom i wpisujemy msconfig i klikamy OK. w otwartym oknie Konfiguracji Systemu przechodzimy do zakładki Uruchamianie i wyłączamy zbędne programy.
 1. Przyśpiesz bootowanie w Vista korzystając z porad w tym artykule. Jeśli dalej pracujesz na XP skorzystaj z programu BootVis.
 • Ściągnij i zainstaluj BootVis(http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/BootVis.shtml)
 • Włącz program
 • Wejdź w menu TraceNext Boot + Driver Delays i kliknij OK. System zrestartuje się i prześledzi ile ładują się pliki podczas startu.
 • Program po starcie systemu pokaże nam wykres graficzny. Po zapoznaniu się z czasami ładowania elementów systemu kliknij menu Trace i Optimize System. System uruchomi się ponownie i zoptymalizuje pliki startowe systemu.
 1. Czyść rejestr. Warto raz na miesiąc przeczyścić rejestr. Bardzo dobrym i darmowym programem jest CCleaner.
 1. Usuń "zbędne" pre-instalowane oprogramowanie. Sabina napisała o tym ponad miesiąc temu - Pozbywamy się dodatków z nowego laptopa używając programu PC Decrapifier.
 1. Wyłącz niepotrzebne usługi. Dobry poradnik dla Visty znajdziesz tutaj i równie dobry program do wyłączania zbędnych usług tutaj.
 1. Microsoft PowerToys for Windows XP. Dzięki temu programowi zmienisz funkcje systemu, które domyślnie są 'ukryte'.
 1. Czcionki. Jeśli masz ich za dużo, pomyśl nad ich redukcją, bo mogą spowolnić system.
 1. Przyśpiesz Internet korzystając z tych trzech poradników.
 1. ReadyBoost. Jeśli masz 1 GB pamięci przyśpiesz działanie systemu korzystając z funkcji ReadyBoost w Vista i alternatywnego sposobu w XP.
 1. Korzystaj z serwera proxy w3cache twojego ISP (Internet Serivce Provider). Takie serwery mają za zadanie 'rozładować' ruch w Internecie i przyśpieszyć pokazywanie się stron w komputera klienckich.

*Telekomunikacja Polska S.A. - w3cache.tpsa.pl:8080

TkTelekom - w3cache.tktelekom.pl

Telefonia DIALOG S.A. - proxy.dialog.net.pl*

 1. Przyśpiesz kopiowanie plików w Vista i XP korzystając z darmowego programu TeraCopy.
 1. Korzystaj z aplikacji portable. By zredukować ilość zainstalowanych programów korzystaj z aplikacji portable, które łatwo wgrywasz na swojego pendrive'a i uruchamiasz jednym kliknięciem.
 1. Aktualizuj system poprzez Windows Update. Zazwyczaj poprawki do sterowników przyspieszają ich działanie. Upewnij się, że masz włączone Aktualizacje Automatyczne.
 1. Aktualny BIOS. Sprawdź czy na stronie producenta nie ma oprogramowania do aktualizacji BIOSu do twojego sprzętu. Dzisiejsze programy są łatwe w użyciu i nie wymagają specjalistycznej wiedzy by z nich korzystać.
 1. Zadbaj o czystość swojego PC. Dobra wentylacja obniża temperaturę komputera a co z tym idzie - jego wydajność. Łukasz napisał ciekawy artykuł, z którym warto się zapoznać.
 1. Podkręć procesor. Jeśli nie jesteś już 'noobem' i nie boisz się trochę poeksperymentować, możesz spróbować overclockingu.
 1. Usuń programy, których nie używałeś już długi czas. Skorzystaj przy tym z Revo Uninstaller. Pomoże ci on w usunięciu pozostałości po deinstalacji.
 1. Zainwestuj w high-endowy komputer. Jeśli masz dosyć wolnego działania komputera i jego tweak'owania - kup nowy. :)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)