Dzielisz komputer z innymi? Przywróć ustawienia, które zmienią

Strona głównaDzielisz komputer z innymi? Przywróć ustawienia, które zmienią
04.12.2009 16:00
Windows SteadyState - użytkownik
Windows SteadyState - użytkownik
Paweł Cebula
Paweł Cebula

Sprzedaż notebooków w porównaniu ze stacjonarnymi pecetami nieustannie rośnie. Wszystko dlatego, że każdemu z nas zależy na tym, aby komputer był jak najbardziej osobisty. Niestety, nie zawsze mamy możliwość wyłącznego korzystania z komputera i musimy się nim dzielić np. z innymi domownikami. W takich sytuacjach łatwo docenić możliwości Windows SteadyState.

Sprzedaż notebooków w porównaniu ze stacjonarnymi pecetami nieustannie rośnie. Wszystko dlatego, że każdemu z nas zależy na tym, aby komputer był jak najbardziej osobisty. Niestety, nie zawsze mamy możliwość wyłącznego korzystania z komputera i musimy się nim dzielić np. z innymi domownikami. W takich sytuacjach łatwo docenić możliwości Windows SteadyState.

Każdy, kto miał (nie)przyjemność dzielenia się komputer z inną osobą lub - co gorsza - kilkoma osobami, spotkał się z sytuacją, w której ważne dokumenty znikają z dysku, a zamiast tego wprowadzane są jakieś dziwne ustawienia systemowe lub pojawiają się dziesiątki zbędnych i bezużytecznych programów.

Jeżeli jesteśmy zmuszeni do takiego dzielenia się komputerem a posiadamy Windows Vista lub XP, to sporym udogodnieniem może okazać się aplikacja o nazwie Windows SteadyState. Jest to autorski program Microsoftu, którego zadaniem jest m.in. przywracanie komputera do stanu "normalności" lub blokowanie dostępu do różnych elementów systemu.

SteadyState wygląda dość niepozornie, ale możliwości tego programu są naprawdę duże. Możemy ustawić, po jakim czasie dany użytkownik będzie wylogowywany, do jakich programów, czy stron będzie miał dostęp. Sprawa wygląda jeszcze ciekawiej, gdy współużytkownicy korzystają z urządzenia w określonych godzinach - ustalamy wtedy, że o konkretnej godzinie cofane są wszystkie zmiany wprowadzone przez tę osobę.

Jak już wspomniałem - do skorzystania z Windows Steady State potrzebujesz Visty lub XP. Program ten nie jest kompatybilny z Windows Seven. Oryginalność Twojego systemu operacyjnego będzie weryfikowana dwukrotnie - podczas pobierania aplikacji, a także na etapie jego instalacji.

  • Dodaj / zmień ustawienia użytkownikaphoto position=\inside\94590/photoPo zainstalowaniu programu w naszym systemie możemy przejść do właściwego działania. Zdecydowanie pierwszym krokiem będzie zmiana ustawień istniejącego już użytkownika bądź dodanie nowego. Na tym etapie mamy możliwość wprowadzenie różnych ograniczeń - dotyczących działania konta, systemu Windows, dostępnych funkcji i blokowanych programów.

[*]Ogólne ustawienia konta

397392202005364896

Pierwszą zakładką jest "General". Warto w niej zaznaczyć opcję blokowania profilu użytkownika przed wprowadzaniem stałych zmian. Następnie wpisujemy po jakim czasie następuje wylogowanie użytkownika (czas liczony od momentu zalogowania). Aby ułatwić życie użytkownikom, możemy udostępnić mu zegar odliczający pozostały czas.

[*]Ograniczenia Windows

397392202005561504

Kolejna zakładka przynosi szereg ustawień związanych z samym systemem Windows. Użytkownik może skorzystać z gotowych poziomów dostępu lub samodzielnie wybrać interesujące go elementy. Lista jest naprawdę długa a przez to niemal idealnie dopasowuje się do potrzeb każdej osoby.

Jeżeli tylko uznamy to za stosowne - ukrywamy też napędy, dyski, czy pamięci masowe, jakie mogą zostać podłączone do systemu operacyjnego.

[*]Ograniczenia funkcjonalności

397392202005823648

Ta zakładka daje jeszcze bardziej precyzyjne i dokładniejsze ustawienia dostępu. Dzięki niej możemy zablokować konkretne funkcje, czy elementy programu bez konieczności ograniczania całkowitego dostępu do niego. W tym momencie istnieje również opcja podania stron, z których użytkownik będzie mógł korzystać.

[*]Blokada programów

397392202006020256

Chcesz, aby użytkownik mógł korzystać tylko i wyłącznie z kilku programów? Nic prostszego - po prostu pozostaw po lewej stronie wyłącznie te aplikacje i usługi, które mogą się przydać. Wszystkie elementy znajdujące się po lewej stronie będą blokowane. Gdy już wykonamy wszystkie kroki klikamy "OK".[/list]

[*]Ochrona dysku twardego

397392202006216864

Jedną z najciekawszych opcji w SteadyState jest ochrona dysku twardego. Wybieramy z głównego ekranu aplikacji pozycję "Protect the Hard Disk". Działanie tej usługi polega na tym, że wszystkie zmiany wprowadzone przez użytkownika zostają cofnięte w określonym momencie (możemy wybrać dzień i dokładną godzinę).

[*]Ograniczenia komputera

397392202006413472

Na sam koniec długiej listy ograniczeń przyszedł czas na sam komputer. Dostęp do kilkunastu przydatnych opcji możemy uzyskać wybierając z głównego okna "Set Computer Restriction". Chcesz zablokować zapis na pamięciach USB albo zabronić tworzenia folderów i plików na partycji C:? Nic prostszego.

[*]Ustawienia aktualizacji

397392202006610080

Przy okazji wprowadzania wszystkich zmian zdecydowanie nie można zapomnieć o konieczności dokonywania aktualizacji systemu. SteadyState pozwala na zaplanowanie aktualizacji oprogramowania, jak i samego systemu Windows. Wystarczy określić o której godzinie i w jakie dni mają być sprawdzane i pobieranie aktualizacje.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na skorzystanie z opcji ?ochrony dysku twardego?, to Microsoft zdecydowanie odradza korzystanie z planowania aktualizacji przy użyciu tego programu.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)