Radziecki system automatycznego ataku nuklearnego na USA wciąż działa

W czasie zimnej wojny Związek Radziecki stworzył system, który będzie w stanie wysłać na USA głowice nuklearne nawet, jeżeli Amerykanie zdołają zaatakować pierwsi i zabić wszystkich wysokich rangą wojskowych wrogiego mocarstwa. Jak donosi magazyn Wired, okazuje się, że „Martwa Ręka” wciąż działa.

Radziecki system automatycznego ataku nuklearnego na USA wciąż działa
Marek Maruszczak

24.09.2009 | aktual.: 14.03.2022 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czasie zimnej wojny Związek Radziecki stworzył system, który będzie w stanie wysłać na USA głowice nuklearne nawet, jeżeli Amerykanie zdołają zaatakować pierwsi i zabić wszystkich wysokich rangą wojskowych wrogiego mocarstwa. Jak donosi magazyn Wired, okazuje się, że „Martwa Ręka” wciąż działa.

„Mertvaya Ruka” powstała 25 lat temu i miała trzymać w szachu amerykańskie siły zbrojne. Automatyczna nuklearna odpowiedź jest możliwa dzięki systemowi podziemnych czujników, które wykryją falę uderzeniową towarzyszącą atakowi jądrowemu na teren Rosji.

Projekt nie upadł wraz z zakończeniem zimnej wojny i rozpadem ZSRR. Emerytowany sowiecki pułkownik Valery Yarynich twierdzi, że Rosjanie wciąż są w stanie nawet zza grobu odpowiedzieć na ewentualny atak USA. Wojskowy przez 30 lat pracował w sowieckich Strategicznych Siłach Rakietowych oraz w Sztabie Generalnym. Pomagał także przy budowie Martwej Ręki. Powinien, więc widzieć o czym mówi.

O ile takiego ataku w świetle ostatniej prorosyjskiej polityki Wujka Sama, nie należy się spodziewać, to przerażający jest fakt samego funkcjonowania przestarzałej machiny zagłady.

Z długim artykułem na ten temat możecie się zapoznać na stronie magazynu Wired.

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.