Ratunku! Opętał mnie demon! - Top 10

opetanie
opetanie
Ireneusz Podsobiński

20.06.2009 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do kin wszedł horror Udręczeni, który rzekomo oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Fakty faktami, ale wiele dobrego się po tym dziele nie spodziewam, o czym świadczą też recenzje na zagranicznych portalach. W każdym razie nie pierwszy to i nie ostatni film o opętaniu, więc rzuciłem okiem na inne dzieła, które na pewno można zaliczyć do udanych ? a przynajmniej według mnie. Zapraszam do przejrzenia opętanego Top 10.

Do kin wszedł horror Udręczeni, który rzekomo oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Fakty faktami, ale wiele dobrego się po tym dziele nie spodziewam, o czym świadczą też recenzje na zagranicznych portalach. W każdym razie nie pierwszy to i nie ostatni film o opętaniu, więc rzuciłem okiem na inne dzieła, które na pewno można zaliczyć do udanych ? a przynajmniej według mnie. Zapraszam do przejrzenia opętanego Top 10.

  1. Horror Amityville (The Amityville Horror)

Osobiście jakoś wielkim uznaniem tego dzieła nie darzę, ale bez wątpienia zaliczany jest do klasyka gatunku, więc wstyd byłoby go tutaj nie zamieścić. Ta historia także oparta jest na prawdziwych wydarzeniach opisanych w książce The Amityville Horror - A True Story. Prawda to czy nie prawda ? ważne by widz na seansie się bał, prawda?

  1. Egzorcyzmy Anneliese Michel

Przypadek Niemki Anneliese posłużył z kolei do nakręcenia filmu Egzorcyzmy Emily Rose. Tutaj przedstawiam Wam jednak polski dokument, o którym jakoś ponad rok temu było całkiem głośno. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji go obejrzeć, całość znajduje się tutaj ? warto się z nim zapoznać chociażby dla wywołujących ciarki na plecach odgłosów wydawanych przez opętaną.

  1. Stygmaty (Stigmata)

Nie jest to film stricte o opętaniu przez demona, aczkolwiek swego czasu wywołał spore kontrowersje z jednego powodu ? pojawienie się stygmatów u głównej bohaterki było ukazane niczym demoniczne opętanie. Nie przypadło to do gustu Kościołowi, bo stygmaty to przecież znaki niezwykłej bliskości człowieka z Bogiem (a przynajmniej za takie mają być uważane).

  1. W sieci zła (Fallen)

Według filmu z Denzelem Washingtonem demon Azazel lubi robić figle ludziom ? opętuje ich zaledwie na chwilę, przejmując nad nimi całkowitą kontrolę. Biedak nie wie, co się z nim wtedy dzieje, a że zazwyczaj nie jest to nic dobrego, chyba jest oczywiste jak ?amen? w pacierzu. Jeśli mimo tego postać Azazela jest bliska Waszemu sercu, może zechcecie się przyjrzeć jego ofercie.

  1. [REC]

Zapewne niewielu z Was spodziewało się tego filmu w zestawieniu. Jednak każdy, kto go oglądał, powinien przyznać, że to idealne dla niego miejsce. Dlaczego? Ano Hiszpanie podeszli do problemu zombie od trochę innej strony i w filmie bohaterowie natrafiają na zapiski księdza, który obecność wirusa tłumaczy biologicznym rezultatem demonicznego opętania. Amerykanie w swoim remake?u Kwarantanna powrócili już w gruncie rzeczy do tradycji.

  1. Martwe zło (The Evil Dead)

Ileż to biedny Ash nabiegał się za opętanymi przez demony przyjaciółmi. A wszystko przez to, że zachciało im się czytać niewinnie wyglądającą książkę znaną jako Necronomicon. Jaki morał z tej historii? Jeśli zobaczysz jakiś tomik, którego okładka jest stworzona z ludzkiej skóry, a wszystko napisane jest w obcym języku, lepiej się trzymać od niego z daleka.

  1. Matka Joanna od Aniołów

Polski dramat psychologiczny z elementami horroru z 1961 roku. Powstał on na motywach opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Akcja ma miejsce w XVII wieku. W jednym z klasztorów przeorysza Joanna i inne zakonnice zostają opętane przez diabła. Sprawę ma rozwiązać młody egzorcysta, ksiądz Suryn, lecz wszystkie zabiegi spełzają na niczym. Co gorsza, sam zaczyna się dziwnie czuć ? przeżywa rozterki duchowe. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być miłość dwojga ludzi, którym jest jednak zakazane ją odczuwać.

  1. Opętanie (Possession)

Kolejny niejednoznaczny dramat psychologiczny z elementami horroru i kolejny raz od polskiego reżysera ? tym razem od Andrzeja Żuławskiego. Ten film to przede wszystkim popis aktorski Sama Neilla i Isabelle Adjani. Czy u podnóża zdrady małżeńskiej tkwi zwykły mężczyzna, czy może coś bardziej demonicznego?

  1. Egzorcyzmy Emily Rose (The Exorcism of Emily Rose)

Film inspirowany prawdziwym przypadkiem Anneliese Michel. Zamiast być jednak kolejnym zwykłym horrorem o opętaniu, reżyser Scott Derrickson połączył w nim zarówno historię przepełnioną grozą, jak i rasowy dramat sądowy. Może właśnie z tego powodu film ten wywołuje tak skrajne odczucia. Na mnie wywarł on zdecydowanie bardzo dobre wrażenie.

  1. Egzorcysta

Nie bez powodu film Williama Friedkina znalazł się już w trzecim moim zestawieniu na pierwszym miejscu. Zapewne nie jest to także ostatni Top, w którym ten ponadczasowy klasyk zasłuży na tron. To doskonały przykład tego, jak film i książka (Williama Petera Blatty?ego) idealnie się uzupełniają. Nie znać jednego i drugiego to po prostu wstyd.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)