Razer BlackWidow Ultimate i Taipan - zestaw dla hardcorowca [test]

Razer BlackWidow Ultimate i Taipan - zestaw dla hardcorowca [test]

Razer BlackWidow Ultimate
Razer BlackWidow Ultimate
Jacek Klimkowicz
09.11.2012 18:00, aktualizacja: 10.03.2022 12:44

Niektórzy twierdzą, że trzeba być chorym, żeby wydać na mysz i klawiaturę do grania prawie 1000 zł. A jednak drogie peryferia dla graczy się sprzedają - i to całkiem nieźle. W czym tkwi siła ich rynkowego sukcesu? Czy rzeczywiście są warte swojej ceny? Czy nadają się nie tylko do zabawy, ale też do pracy? O tym (i nie tylko) na przykładzie akcesoriów Razer BlackWidow Ultimate i Taipan. Zapraszam na test!

Unboxing, dane techniczne, wygląd i jakość wykonaniaZaglądamy do pudełek, czyli co i jak dostajemy

Razer BlackWidow Ultimate
Razer BlackWidow Ultimate

Całość waży sporo, bo ponad 1,5 kilograma. Wewnątrz, poza klawiaturą, znalazł się tylko komplet makulatury – certyfikat autentyczności, podręcznik użytkownika, skrócona instrukcja obsługi i katalog produktów Razera oraz firmowe naklejki. Jeśli więc ktoś liczył, że wydając około 500 zł na mechanicznego pająka dostanie chociażby szmatkę do jego czyszczenia, może poczuć się zawiedziony.

[solr id="gadzetomania-pl-160127" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/16118,razer-orochi-mysz-dla-mobilnego-gracza-test" _mphoto="razerorochi21-135x84-a124c75a353.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4614[/block]

Mysz Razer Taipan także jest zapakowana w pudełko o charakterystycznej, czarno-zielonej tonacji. Kartonik zdaje się dość delikatny. Urządzenie, zgodnie z najnowszymi trendami, można obejrzeć przed zakupem. Uchylna, frontowa ścianka pudełka ujawnia schowanego pod przezroczystym wytłoczeniem gryzonia. W środku, podobnie jak w przypadku klawiatury, znalazło się tylko niezbędne minimum.

Razer Taipan
Razer Taipan

Dostajemy więc zestaw naklejek, podręcznik "Szybki start", rozbudowany manual i… tyle. Nie ma mowy o jakimkolwiek użytecznym drobiazgu, np. futerale, w którym mysz mogłaby bezpiecznie podróżować wraz z użytkownikiem. Trzeba zatem zaopatrzyć się w niego samodzielnie. Razer Taipan nie jest urządzeniem wskazującym na każdą kieszeń – sprzedawcy życzą sobie za niego średnio około 300 zł.

[solr id="gadzetomania-pl-306702" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/4929,razer-blade-2-0-drugie-podejscie-domobilnego-gamingu-udane" _mphoto="razerblade2-1-306702-243-7fd9fa8.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4615[/block]

Reasumując, na zestaw w postaci mechanicznej klawiatury Razer BlackWidow Ultimate i myszy Razer Taipan z sensorem 4G Dual trzeba wydać łącznie ok. 800 zł. Za tę kwotę dostajemy w zasadzie tylko to, za co płacimy, bez jakichkolwiek dodatków. Całość jest estetycznie zapakowana i dobrze chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Specyfikacje techniczne

Razer BlackWidow Ultimate

Podstawowe dane:

 • typ: klawiatura mechaniczna;
 • interfejs: przewodowy (2-metrowy kabel USB 2.0 z oplotem i pozłacanym stykiem);
 • wymiary (przybliżone): 475 x 171 x 30 mm;
 • waga: około 1,5 kilogama;
 • przełączniki: Cherry MX Blue, skok 4 mm, siła aktywacji 50 gramów (zagłębienie 2 mm), żywotność 50 mln. uderzeń;
 • czas reakcji: 1 ms (próbkowanie z częstotliwością 1000 Hz);
 • klawisze dodatkowe: 7 multimedialnych, 5 makro.

Funkcjonalność:

Razer Taipan

 • typ: laserowa, optyczna;
 • interfejs: przewodowy (2,1-metrowy kabel z oplotem i pozłacanym stykiem);
 • wymiary (przybliżone): 126 x 65 x 39 mm;
 • waga (rzeczywista): 93 gramy (bez kabla), 134 gramy (z kablem);
 • sensor: podwójny (optyczny i laserowy), Razer 4G Dual Sensor o rozdzielczości 100-8200 DPI (skok co 100 DPI);
 • czas reakcji: 1 ms (próbkowanie 1000 Hz);
 • śledzenie: do 200 cali/sekundę;
 • przyspieszenie: do 50 g;
 • stopki: 3, teflonowe.

Funkcjonalność:

Wygląd i jakość wykonaniaRazer BlackWidow Ultimate

Klawiatura mechaniczna Razer BlackWidow Ultimate cechuje się prostym, dość ascetycznym designem. Na pierwszy rzut oka mniej zorientowani użytkownicy mogą ją pomylić z tanią klawiaturą z marketu. Jej rasowe, gamingowe korzenie zdradzają jedynie rząd dodatkowych klawiszy makro, idealnie równomierne, niebieskie podświetlenie LED oraz nienaturalnie gruby kabel kończący się zestawem 4 wtyczek (2 x USB 2.0, 2 x jack).

Razer BlackWidow Ultimate
Razer BlackWidow Ultimate

Wierzchnia część urządzenia jest wykończona na wysoki połysk. Całość wygląda więc estetycznie zaraz po wyjęciu z pudełka, ale by ten stan rzeczy się nie zmienił, trzeba klawiaturę regularnie czyścić. W przeciwnym razie czarna wdowa pokrywa się widoczną warstwą kurzu i odcisków palców. Niepraktyczne wykończenie jest w zasadzie jedyną dającą się odczuć wadą klawiatury Razer BlackWidow Ultimate.

Razer BlackWidow Ultimate
Razer BlackWidow Ultimate

Przyczepić się za bardzo nie można do jakości wykonania. Konstrukcja jest bardzo solidna i ciężka (1,5 kg). Spasowanie, poza jednym wyjątkiem (wstawka z podświetlanym logo producenta nie jest idealnie równo wkomponowana w podpórkę pod nadgarstki) jest wzorowe. Wymienione wyżej drobne niedociągnięcia nie psują całościowego obrazu mechanicznej klawiatury, która bez wątpienia ma swój urok.

Razer BlackWidow Ultimate
Razer BlackWidow Ultimate

Więcej wad nie znalazłem. Klawisze są wykonane z miękkiego, miłego w dotyku tworzywa, na którym nie zostają odciski palców. Spód i ścianki boczne także są wykonane z matowego plastiku, który także jest odporny na zabrudzenia i zarysowania. Reasumując, klawiatura mechaniczna Razer BlackWidow Ultimate jest wykonana bardzo dobrze, niemal perfekcyjnie. Nie jest jednak łatwa do utrzymania w czystości.

Razer Taipan

Mysz Razer Taipan swoim wyglądem i kształtem przypomina sportowe super auto (mnie przywodzi na myśl czarne Lamborghini Aventador). Nie jest jednak niepraktyczna. Na obudowie o matowym wykończeniu nie widać odcisków palców czy drobinek kurzu. Grzbiet jest wykonany z twardego, ale miłego w dotyku, nieco szorstkiego tworzywa sztucznego, boczne ścianki pokryto zaś antypoślizgową gumą.

Razer Taipan
Razer Taipan

Na spasowanie elementów nie można narzekać, jest perfekcyjne. Wszystkie szczeliny są idealnie równe, a poszczególne części są idealnie zestawione. Użyte materiały są dobrej jakości. Kabel na stałe przymocowany do urządzenia jest pokryty solidną plecionką, ale mimo to pozostaje zadowalająco elastyczny. Krótko mówiąc, nie ma się do czego za bardzo przyczepić. Razer Taipan to ładna, dobrze wykonana mysz.

Razer Taipan
Razer Taipan

Ergonomia, oprogramowanie producentaErgonomiaRazer BlackWidow Ultimate

Pod względem ergonomii klawiaturę mechaniczną Razer BlackWidow Ultimate należy ocenić wysoko. Wysokie, świetnie wyprofilowane klawisze są dobrze rozmieszczone i optymalnie wyskalowane. Co prawda na początku zamiast lewego controla wciskałem M5, ale to była tylko kwestia przyzwyczajenia do pozbawionej dodatków, laptopowej klawiatury. Między przyciskami zachowano stosowne odstępy.

Razer BlackWidow Ultimate
Razer BlackWidow Ultimate

Przyrząd standardowo jest pochylony pod kątem ok. 8 stopni, ale w razie potrzeby można zwiększyć ten kąt do ok. 13 stopni przy pomocy rozkładanych nóżek, które sprawiają wrażenie solidnych i zapewniają stabilne podparcie nawet w ekstremalnych sytuacjach. Antypoślizgowe stopki (łącznie 5 sztuk) skutecznie zapobiegają przesunięciom urządzenia w trakcie emocjonujących sesji gamingowych.

[solr id="gadzetomania-pl-312939" excerpt="1" image="1" words="24" _url="http://gadzetomania.pl/4654,laptop-do-gier-jaki-najlepszy-poradnik-i-przeglad-a-d-2012" _mphoto="gamer-312939-226x168-59529b4aa62.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4616[/block]

Na prawej ściance klawiatury Razer BlackWidow Ultimate wyprowadzono port USB 2.0, do którego możemy podłączyć dowolne urządzenie (np. myszkę) oraz gniazda audio, pozwalające na podpięcie zestawu słuchawkowego. Obecność wymienionych złączy pozytywnie wpływa na komfort pracy (nie trzeba daleko sięgać, by coś podłączyć). Szkoda tylko, że nie zdecydowano się na implementację portu USB 3.0.

Razer BlackWidow Ultimate - port USB i gniazda audio bywają przydatne
Razer BlackWidow Ultimate - port USB i gniazda audio bywają przydatne

Jeśli czegoś klawiaturze Razer BlackWidow Ultimate brakuje, to porządnej podpórki pod nadgarstki. Ta, która jest, jest zbyt krótka i, na dodatek, wykonana z połyskliwego plastiku. Nie jest on zbyt miły w dotyku i sprawia, że po dłuższym czasie wilgotnieją od niego ręce. Trzeba też przyzwyczaić się do kultury pracy urządzenia. Zastosowanie mechanicznych przełączników odbiło się na tejże negatywnie.

[solr id="gadzetomania-pl-308957" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/4783,playstation-3d-display-test-monitora-3d-dla-graczy-marki-sony" _mphoto="playstation3ddisplay-1-3-abc4277.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4617[/block]

Razer BlackWidow Ultimate hałasuje niczym stara maszyna do pisania. Jeśli ktoś szybko stuka w klawisze łoskot, który niesie się od biurka, może być uciążliwy nie tylko dla użytkownika, lecz także dla osób znajdujących się w tym samym pomieszczeniu. Strzelanie przełączników słychać nawet w zamkniętych słuchawkach nagłownych przy głośno nastawionej muzyce. Po prostu trzeba się do tego przyzwyczaić.

Razer BlackWidow Ultimate - podświetlenie
Razer BlackWidow Ultimate - podświetlenie

Mnie osobiście nie przeszkadzał klekot czarnej wdowy, aczkolwiek nie ukrywam, że po napisaniu kilkudziesięciu tysięcy znaków musiałem zrobić sobie przerwę, bo odczułem znużenie. Niedostatki pod względem kultury pracy wynagradza na szczęście znakomity feedback klawiszy. Aby wywołać reakcję wystarczy nacisk zaledwie 50 g, który powoduje zagłębienie klawisza na 2 mm (całkowita długość skoku to 4 mm).

Na koniec wypada mi docenić podświetlenie, które nie razi, jest idealnie równomierne i przydaje się podczas nocnych sesji nawet komuś, kto szybko i bezwzrokowo pisze. Intensywność luminacji można regulować w 3-stopniowej skali (przyciemnione, normalne i jasne). Podświetlenie może też pulsować (nie mamy wpływu na prędkość) lub być wyłączone. Szkoda tylko, że nie można zmienić jego barwy (osobiście wolałbym zielone).

Razer Taipan

Jeszcze więcej dobrego można powiedzieć o myszce Razer Taipan. Jest ona dość długa (12,6 cm) i ma symetryczny kształt, dzięki czemu mogą z niej komfortowo korzystać zarówno lewo- jak i praworęczni gracze o średnich i małych dłoniach. Stosunkowo niski profil sprawia, że mogą oni trzymać gryzonia praktycznie każdą techniką (claw, finger, palm). Pewny chwyt zapewniają wyścielone antypoślizgowym tworzywem boczki.

Razer Taipan
Razer Taipan

Niezależnie od ułożenia dłoni wszystkie przyciski funkcyjne są łatwo dostępne. Klawisze, zarówno główne jak i dodatkowe, mają dobrze dobrany, umiarkowany opór i stosunkowo cichy klik. Ich skok jest stosunkowo krótki. Mimo to nie ma mowy o przypadkowych, nietrafionych kliknięciach. Dźwięki wydawane przez klawisze główne różnią się, dzięki czemu można bez problemu rozpoznać, który został wciśnięty.

Razer Taipan
Razer Taipan

Podświetlana rolka pracuje cicho i precyzyjnie. Gumowa otoczka z subtelnymi wypustkami zapobiega poślizgowi palca. Przycisk w rolce stawia nieco większy opór niż pozostałe, jednak nigdy nie zdarzyło mi się, by podczas wciskania go pokrętło zmieniło swoje położenie. Krótko mówiąc, nie mam żadnych uwag dotyczących pracy przycisków funkcyjnych, rolki oraz ich rozmieszczenia – wszystko jest jak należy.

Razer Taipan
Razer Taipan

Oprogramowanie - Razer Synapse 2.0

Razer Synapse (1)
Razer Synapse (1)

W przypadku klawiatury Razer BlackWidow Ultimate można:

 • przypisać dowolnemu klawiszowi wybraną funkcję;
 • zmienić ustawienia podświetlenia;
 • stworzyć makro;
 • zapisać ustawienia w ramach profilu;
 • określić kombinacje klawiszy, które mają być nieaktywne w trybie Game.
Razer Synapse (2)
Razer Synapse (2)

Oprogramowanie Razer Synapse 2.0 pozwala w przypadku myszy Taipan na:

 • przypisanie dowolnych funkcji wybranym klawiszom;
 • regulację rozdzielczości sensora (oddzielnie dla osi X i Y) z dokładnością do 100 DPI;
 • zmienić częstotliwość próbkowania;
 • określić przyspieszenie kursora w trakcie ruchu;
 • włączyć/wyłączyć podświetlenie rolki i logo;
 • skalibrować sensor w zależności od powierzchni/maty;
 • określić lift off distance w 10-stopniowej skali;
 • zapisać ustawienia w ramach profilu.
Razer Synapse (3)
Razer Synapse (3)

Jak widać możliwości dawane przez Razera są spore i większości nabywców powinny one wystarczyć. Mnie osobiście brakuje opcji regulacji podświetlenia w przypadku myszy Taipan (np. chciałbym, aby logo świeciło się cały czas). Nie da się też wpływać na inne aspekty, takie jak akceleracja. Żadne z urządzeń nie pozwala na zmianę koloru podświetlenia. Nie są to poważne uchybienia, jednak wydając kilkaset złotych na każde z urządzeń można poczuć lekki niedosyt.

Testy syntetyczne i praktyczneRazer Taipan – testy syntetyczne

Razer Taipan reaguje w 1 ms
Razer Taipan reaguje w 1 ms

Próbkowanie, zgodnie z deklaracjami, wynosi maksymalnie 1000 Hz. Można zatem liczyć na reakcję w czasie około 1 milisekundy. Rozdzielczość sensora także jest zgodna z danymi katalogowymi.

Interpolacji przy 8200 DPI brak
Interpolacji przy 8200 DPI brak

Nawet na ustawieniu 8200 DPI rysowane linie są ciągłe, nie ma mowy o jakiejkolwiek interpolacji. Ostatecznie Razer Taipan przeszedł wszystkie próby pomyślnie – co producent obiecał, to jest.

Razer BlackWidow Ultimate i Taipan w akcji

Gry

Zestaw urządzeń peryferyjnych Razera, stworzonych przez graczy i dla graczy, powinien zadowolić nawet najbardziej wymagającego fana wirtualnej rozrywki. Klawiatura we wszelkich grach spisuje się znakomicie. Reakcja na polecenia jest błyskawiczna, a nawet bardzo rozbudowane, wieloklawiszowe kombinacje są interpretowane bezbłędnie i bez żadnych opóźnień. Klawisze dają graczowi znakomity feedback.

Razer BlackWidow Ultimate
Razer BlackWidow Ultimate

Siła potrzebna do wyzwolenia akcji jest niewielka, jednak nie ma mowy o tym, by trzymając palce na płytkach przez przypadek jakąś wcisnąć. Razer BlackWidow Ultimate świetnie się sprawdza zarówno w FPS-ach, jak i grach wyścigowych, RPG-ach czy mordobiciach, gdzie przydaje się możliwość nagrywania makr "w locie". Później wystarczy tylko wcisnąć stosowny klawisz, by przeciwnik oberwał kombinacją ciosów.

Razer BlackWidow Ultimate
Razer BlackWidow Ultimate

W tytułach o bardziej rozbudowanej klawiszologii przydaje się podświetlenie. Klawisze W, S, A i D czy kursory czuje się instynktownie, z niektórymi jednak bywa gorzej, zwłaszcza nocną porą. Do grania na klawiaturze BlackWidow Ultimate mogą zniechęcić tylko krzyki rozjuszonych domowników, chcących spać. Klekot mechanicznych przełączników bywa uciążliwy dla innych, zwłaszcza wieczorami, gdy natężenie szumów tła jest niskie.

Razer Taipan
Razer Taipan

Żadnych zastrzeżeń nie mam też do myszy Razer Taipan. Początkowo wydawała mi się ona ciut za niska, ale po krótkim czasie przyzwyczaiłem się. I wówczas, przyznaję się bez bicia, grało mi się bardzo wygodne. Nawet po całonocnej sesji moja ręka nie była zmęczona ani wilgotna – plus za dobór materiałów i ergonomiczny profil. Niestety, podczas zabawy czasami przeszkadzała mi nieco zbyt niska masa myszki.

Razer Taipan nocą
Razer Taipan nocą

Owszem, przekłada się to na krótkie czasy reakcji, bowiem nie trzeba dużej siły, by wykonać szybki ruch, ale tam, gdzie jest potrzebna precyzja, lekki (93 g) gryzoń czasami się nie sprawdza. Dlatego lepiej zawczasu dobrze wyregulować czułość. W trakcie testów nie zauważyłem żadnych oznak wskazujących na obecność akceleracji czy przyciągania kątowego. Razer Taipan jest obłędnie czuły i precyzyjny.

Praca

W trakcie testów używałem urządzeń Razera nie tylko do grania, ale i do pracy. I muszę przyznać, że klawiatura BlackWidow Ultimate spisuje się znakomicie. Pisanie na niej tekstów to prawdziwa przyjemność. Na co dzień przydaje się też możliwość programowania klawiszy i tworzenia makr. Zamiast kilku czy kilkunastu kliknięć wystarczy wcisnąć jeden klawisz i gotowe.

Makra przydają się nie tylko do grania
Makra przydają się nie tylko do grania

Znakomita odpowiedź klawiszy, klasyczny ich układ, dobre wyskalowanie i wyprofilowanie to atuty, które doceni każdy pracownik biurowy, programista czy redaktor. Do tego dochodzi legendarna wytrzymałość przełączników (50 mln. uderzeń). Osoby, które dużo piszą wiedzą, że marketowa taniocha ma krótką żywotność. Gdyby tylko klawiatura Razer BlackWidow Ultimate była tańsza, pewnie bym sobie taką kupił.

[solr id="gadzetomania-pl-301967" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/5213,razer-ouroboros-godna-konkurencja-dla-cyborg-r-a-t-9" _mphoto="razerouroboros-5-301967--be69200.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4618[/block]

Podczas wykonywania codziennych zadań nie miałem też większych powodów do narzekań na mysz Razer Taipan. Doceniłem jej ergonomiczny kształt, dzięki któremu nie męczyła mi się ręka podczas wielu godzin spędzonych przy komputerze. Podczas prac graficznych doskwierała mi jednak zbyt niska masa urządzenia. Niejednokrotnie musiałem zmniejszać czułość, by precyzja działania była zadowalająca.

Kalibracja sensora pod matę? Proszę bardzo!
Kalibracja sensora pod matę? Proszę bardzo!

Cieszy bez wątpienia fakt, że Razer Taipan działa prawie na każdej powierzchni (wyjątkiem jest szkło). Nieważne, czy mamy lśniące, czarne lub białe biurko, czy matowe sosnowe - nie ma żadnego problemu. Nabywcy z pewnością docenią możliwość kalibracji sensora pod daną powierzchnię. Oprogramowanie zawiera szereg predefiniowanych ustawień dla mat Razera, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie by dodać własne pozycje.

Podsumowanie i ocena sprzętuPodsumowanie

Jakość wykonania co prawda nie jest idealna, ale stoi na bardzo wysokim poziomie. Śmiem zaryzykować stwierdzenie, że z klawiaturą mechaniczną jest jak z dyskiem SSD – kto raz spróbował, nigdy nie wróci do oferowanej w marketach tandety opartej na membranach. Jeśli zatem ktoś chce wnieść do swojej pracy/gry nową jakość, to klawiatura mechaniczna Razer BlackWidow Ultimate jest dobrym wyborem.

Mysz Razer Taipan można natomiast polecić graczom. Zapewnia ona bardzo dobrą precyzję i wysoką funkcjonalność, jest świetnie wykonana i wygodna w użyciu. Jedyną jej wadą, która podczas pracy dawała mi się czasami we znaki jest niska masa. Producent mógłby zastanowić się nad implementacją systemu ciężarków. Wówczas Taipan znakomicie sprawdziłby się nie tylko jako gryzoń do grania, lecz także do pracy.

Razer BlackWidow Ultimate

[plus]solidna konstrukcja

[plus]znakomita odpowiedź klawiszy, świetle wyprofilowanie płytek

[plus]rewelacyjna szybkość reakcji

[plus]mechaniczne przełączniki (Cherry MX Blue) o wysokiej żywotności

[plus]podświetlenie

[plus]wysoka funkcjonalność (wszystkie przyciski programowalne, obsługa makr, tryb Game)

[plus]wbudowany port USB i gniazda audio

[plus]intuicyjne oprogramowanie Razer Synapse 2.0

[minus]niepraktyczne wykończenie (piano black)

[minus]dla niektórych za głośna

Razer Taipan

[plus]praktyczne, matowe wykończenie

[plus]dobrze dobrane materiały

[plus]ergonomiczny design

[plus]obłędna precyzja

[plus]spore możliwości konfiguracji

[plus]oprogramowanie Razer Synapse 2.0

[plus]działa prawie na każdej powierzchni

[minus]brak futerału w zestawie

[minus]do niektórych zastosowań za lekka (brak systemu ciężarków)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)