Razer Blade 2017: matryca 4K, procesor Kaby Lake i GeForce GTX 1060

Gamingowy laptop 14” w najnowszej odsłonie otrzymał wyjątkowo nowoczesne podzespoły. Zapewnią one rozrywkę nie tylko w klasycznych grach AAA, lecz również w VR. Czym przewyższa wersję ubiegłoroczną?

Razer Blade 2017: matryca 4K, procesor Kaby Lake i GeForce GTX 1060
Jarosław Balcerzak

Wydajniejsze podzespoły w niezmienionej obudowie

Zaprezentowany w minionym roku Razer Blade oferował wszystko, czego gracze mogli oczekiwać od 14” laptopa do gier: wydajne podzespoły do komfortowej rozgrywki w wysokiej rozdzielczości, a do tego zaskakująco kompaktowe gabaryty i niewielką wagę. Nie zabrakło również znaku rozpoznawczego marki: aluminiowej obudowy w atrakcyjnej stylistyce.

Jego następcę tworzono zgodnie z identycznymi priorytetami, największy nacisk kładąc na jak największą wydajność. Obudowa pozostała więc identyczna (grubość 17,8 mm przy wymiarach 345 × 17,9 × 235 mm), a waga wzrosła o symboliczne 20-30 gramów (1,86 / 1,95 kg). Nie zmieniły się również złącza: trzy USB 3.0, USB-C 3.1 z Thunderbolt 3 oraz HDMI 2.0.

Klawiatura to raz jeszcze niskoprofilowa konstrukcja pozbawiona bloku numerycznego, dysponująca za to podświetleniem RGB Chroma i pełnym anti-ghostingiem. Stereofoniczne głośniki ponownie znalazły się na obu jej bokach. Touchpad wciąż oferuje całkiem sporą powierzchnię do precyzyjnej pracy, a nad ekranem znalazła się kamera 2 MP oraz dookólny mikrofon.

Obraz

Kaby Lake, Pascal i IGZO 4K

Wewnątrz dokonano wielu zmian: jednostkę napędza 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor Intel Core i7-7700HQ Kaby Lake (poprzednio i7-6700HQ). Jego taktowanie wynosi od 2,8 do 3,8 GHz, a podkręcenie umożliwia chipset zastosowanej przez producenta płyty głównej: HM175. Pamięć RAM DDR4 ma niezmiennie 16 GB, jednak jej taktowanie wzrosło z 2133 do 2400 MHz.

Dotychczasowego GeForce’a GTX 970M zastąpił GTX 1060 z 6 GB pamięci GDDR5. Do dysków SSD z interfejsem M.2 PCIe o pojemnościach 256 i 512 GB dołączyła natomiast wersja 1 TB.

Obraz

14-calowa matryca ponownie jest oferowana w dwóch wersjach, z czego matowa IPS FullHD zapewni jasność 350 cd/m2. Topowy, dotykowy panel IGZO dysponuje natomiast rozdzielczością 4K, a więc 3840 × 2160 (poprzednio „tylko” 3200 × 1800).

Specyfikację uzupełnia niezmieniony model karty sieciowej Rivet Networks Killer Wireless-AC 1535 (WiFi 802.11ac i Bluetooth 4.1), karta dźwiękowa 7.1 ze wsparciem Dolby Digital oraz bateria o pojemności 70 Wh. Systemem operacyjnym jest oczywiście 64-bitowy Windows 10.

Obraz

Ultramobilny gaming

Choć działanie Razera może się wydać nieco zachowawcze, producent osiągnął niemały sukces, mieszcząc na tyle mocne podzespoły w obudowie tych samych rozmiarów co w ubiegłym roku. Nowy Blade jest więc nie tylko wydajniejszy, ale i wizualnie atrakcyjny dla graczy poszukujących naprawdę mobilnego laptopa.

Co istotne, upgrade modelu nie odbił się negatywnie na jego cenie. Komputer jest o 100 dol. tańszy od poprzednika i w najprostszej wersji trafi do sprzedaży w cenie od 1899 dol. (ok. 7800 zł) Wariant z matrycą FullHD będzie można nabyć już od 20 lutego, ale na model z IGZO 4K trzeba zaczekać do drugiego kwartału tego roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.