Recesja zabije 50-80% startupów

Recesja zabije 50‑80% startupów

Marek Maruszczak
29.09.2008 07:30

Tak przynajmniej uważa Jason Calacanis. Przewiduje, że 50 do 80% startupów funkcjonujących w dniu dzisiejszym zniknie, albo bardzo podupadnie w ciągu kolejnych osiemnastu miesięcy.

Tak przynajmniej uważa Jason Calacanis. Przewiduje, że 50 do 80% startupów funkcjonujących w dniu dzisiejszym zniknie, albo bardzo podupadnie w ciągu kolejnych osiemnastu miesięcy.

Jako przyczynę takiego stanu rzeczy podaje pogarszającą się sytuację ekonomiczną oraz przypuszczalną reakcję ludzi na zbliżające się trudne chwile. Wiadomo, że nawet wielkim firmom takim jak Micorsoft czy Google, będzie dużo ciężej niż dotychczas. Jednak nawet startupy, które potencjalnie mają szansę przetrwać załamanie rynku mogą umrzeć gdyż ich twórcy po prostu się poddadzą.

Calacanis radzi wszystkim właścicielom startupów przeanalizowanie trzech zasadniczych powodów, które stoją za upadkiem firm.

  1. Zły pomysł
  1. Złe wykonanie
  1. Czynniki zewnętrzne

Analiza własnego interesu w oparciu o te trzy punkty, pozwoliłaby podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Jako przykład podaje to, jakie problemy przechodził w roku 2000 wraz ze swoim Silicon Alley Reporter. Nie poddał się jednak i w swoim liście przywołuje dwie złote myśli. Pierwsza odnosi się do wszystkich tych, którzy dadzą za wygraną. „Gdy nie trafiam w piłkę nie winię siebie tylko kij, więc go zmieniam. Jak mogę być zły na siebie za nie trafienie, skoro to nie moja wina?” – Miś Yogi. Druga to ta, o której powinniśmy pamiętać, kiedy zrobi się naprawdę ciężko. „Najciemniej jest zawsze przed świtem”.

Calacanis w swoim liście rozbiera też na czynniki pierwsze wspomniane powody upadków firm i mówi jak poradzić sobie z każdym z nich. Zapisać się na jego listę mailingową można pod tym adresem.

Źródło: alleyinsider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)