Ręka jako panel dotykowy? Naukowcy opracowali rewolucyjną opaskę

Opaska interpretuje to, co użytkownik rysuje lub pisze i konwertuje to na obrazy na komputerze.
Opaska interpretuje to, co użytkownik rysuje lub pisze i konwertuje to na obrazy na komputerze.
Źródło zdjęć: © ACS Nano
oprac. PMB

05.06.2023 14:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Centrum Badań nad Inteligentnymi i Nadającymi się do Noszenia Technologiami na Uniwersytecie w Hongkongu opracowali materiałową opaskę, która może służyć jako panel dotykowy. W przyszłości taki wynalazek może pomóc w opracowaniu nowych urządzeń o podobnym zastosowaniu.

Dotykowe ekrany i panele sterowania są już powszechne. Używamy ich codziennie w telefonach, komputerach, sprzęcie AGD, bankomatach i innych urządzeniach, z których korzystamy każdego dnia. Naukowcy zrobili krok dalej, opracowując materiał tekstylny, który zamocowany na ręku służy jako panel sterowania lub klawiatura. Trójwarstwowy, reagujący na dotyk materiał interpretuje to, co użytkownik rysuje lub pisze i konwertuje to na obrazy na komputerze.

Wynalazek opisano w magazynie ACS. Naukowcy umieścili wrażliwy na nacisk hydrożel między warstwami jedwabnej tkaniny. Górna część została pokryta nanocząstkami grafenu, aby tkanina przewodziła prąd elektryczny. Przymocowanie panelu czujnikowego do elektrod i systemu zbierania danych stworzyło reagującą na nacisk podkładkę z szybkim wykrywaniem w czasie rzeczywistym, gdy przesuwa się po niej palec, zapisując cyfry i litery.

Urządzenie zostało następnie umieszczone w sięgającym do ramienia jedwabnym rękawie z reagującym na dotyk obszarem na przedramieniu. Panel sterowania za sprawa wykorzystanego materiału jest przyjazny dla skóry i odporny na obciążenia zewnętrzne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podczas testów tego panelu użytkownik - wykorzystując opaskę na przedramieniu - grał w prostą grę komputerową oraz szkicował kolorowe kreskówki w programie komputerowym do rysowania. Naukowcy twierdzą, że ich panel dotykowy do noszenia na ciele może zainspirować następną generację elastycznych urządzeń o podobnych zastosowaniu

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)