Rekord pobity. Ponad połowa energii w Europie pochodziła ze źródeł odnawialnych

Rekord pobity. Ponad połowa energii w Europie pochodziła ze źródeł odnawialnych
Adam Bednarek

11.06.2020 10:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Europie udało się ustanowić nowy rekord w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych. Wynik imponuje, lecz jest jedno "ale".

24 maja ponad połowa energii w Europie pochodziła z odnawialnych źródeł energii - donosi portal 300gospodarka.

Elektrownie wiatrowe, wodne czy słoneczne odpowiadały za 55 proc. zapotrzebowania na prąd w Europie.

Podnoszenie poprzeczki jest możliwe, bo coraz więcej państw stawania na odnawialne źródła energii. W tym również Polska.

Jesienią ubiegłego roku zapowiedziano, że nawet 25 proc. całego krajowego zapotrzebowania na energię może pochodzić z farm wiatrowych na Bałtyku. Te mają produkować energię w 2027 roku. Niewykluczone, że prąd gwarantować będą największe na świecie turbiny, ponieważ nie ma technicznych przeszkód, by takie giganty stanęły na polskiej części morza.

Zmiany widać gołym okiem choćby dlatego, że Polacy chętnie inwestują w panele na dachach.

Polacy bardzo chętnie korzystają z paneli fotowoltaicznych zakładanych na dachach swoich domów, bardzo chętnie sięgają po nową odsłonę programu "Czyste powietrze", w którym jest możliwość korzystania z pompy ciepła. To są takie odnawialne źródła energii, w których osiągamy już pewną efektywność kosztową. (...) Mamy ogromny sukces programu "Mój prąd". Kolejny rekord pobity w maju pomimo pandemii - ponad 14 tys. złożonych wniosków.

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ale nie tylko to jest zasługą nowego majowego rekordu. Pomogły warunki atmosferyczne oraz fakt, że zapotrzebowanie na energię było o 10 punktów procentowych niższe niż w przed rokiem. To oczywiście "zasługa" koronawirusa.

Mniejsze zapotrzebowanie w pewien sposób hamuje zachwyty, ale rekord to rekord. Odnawialne źródła energii odgrywają coraz istotniejszą rolę, a majowy wynik jest tego dowodem.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)