Robot jedyny w swoim rodzaju. Zmienia barwy jak kameleon

Zespół naukowców z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego opracował miękkiego robota-kameleona, który może zmieniać barwy w czasie rzeczywistym, aby dopasować się do otoczenia. Badacze przekonują, że ich rozwiązanie może znaleźć wiele zastosowań - np. sprawdzi się jako kamuflaż na polu walki.

Robot jedyny w swoim rodzaju. Zmienia barwy jak kameleon
Źródło zdjęć: © YouTube/Roasted Media
Adam Gaafar

Robot jest niedużych rozmiarów – ma 38 cm długości, 15 cm szerokości i waży ok. kilograma. Przygotowując się do jego skonstruowania, naukowcy zaczęli od warstwy, którą można było zmieniać, stosując niewielką ilość ciepła. Znajdujące się w niej cząstki atramentu uformowały się w struktury, które odbijały światło o określonych długościach fal. Różne ilości ciepła tworzyły struktury o zróżnicowanej wielkości, które umożliwiały wyświetlenie dowolnego koloru.

Następnie zespół stworzył drugą warstwę z sieciami złożonymi z nanodrutów srebra. Tak wytworzoną "sztuczną skórę" nałożyli na zbudowany przez nich model kameleona. Twórcy ademonstrowali zdolności robota, publikując nagranie, na którym czołga się on po powierzchni z sekcjami w różnych kolorach. Barwy "mechanicznego kameleona" zmieniały się niezwykle płynnie.

Robot changes colour like a chameleon

Robot został wyposażony w czujniki, które wykrywają kolory otoczenia. Po ich zidentyfikowaniu wysyłają one sygnały, które powodują, że maszyna zaczyna się dostosowywać do tych barw.

Naukowcy twierdzą, że ich rozwiązanie może mieć zastosowanie wojskowe, jako doskonały kamuflaż na polu walki. Szef zespołu Seung Hwan Ko przekonuje, że można w ten sposób stworzyć coś w rodzaju "pelerynki niewidki". Zdaniem uczonych taka technologia znajdzie zastosowanie także w sztuce, pokazach mody czy przy produkcji przenośnych wyświetlaczy. Oprócz tego – przekonuje zespół Hwan Ko – można będzie tworzyć samochody i budynki zmieniające kolor na życzenie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.