Robot, który potrafi małpować [wideo]

Robot, który potrafi małpować [wideo]09.08.2010 12:00
Robot
Robot
Marcin Krzewicki

Robot oscylacyjny, to bardzo sprytne urządzenie, które potrafi wspinać się po ścianach. Na dodatek robi to z "małpią gracją" i chwiejnym ruchem.

Robot oscylacyjny, to bardzo sprytne urządzenie, które potrafi wspinać się po ścianach. Na dodatek robi to z "małpią gracją" i chwiejnym ruchem.

Na pewno jesteście ciekawi co to w ogóle za ustrojstwo i do czego może być potrzebne. Otóż robot, który porusza się nietypowym ruchem, został zaprojektowany i zbudowany na uniwersytecie w Utah. Mechaniczny alpinista znacznie wyróżnia od podobnych tego typu urządzeń. Wszystko to za sprawą dość innowacyjnej konstrukcji.

Maszyna posiada długi "ogon", który odpowiednio balansuje resztą urządzenia w czasie wspinaczki. Oczywiście nie jest to w żadnym razie jakieś frywolne wymachiwanie, ale skrupulatnie obliczony ruch wahadłowy. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia robotowi wspinaczkę, ponieważ odpowiednio obciążony ogon wypycha, a w zasadzie podrzuca jego prawą, lub lewą część. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo energii dlatego że nie ma potrzeby zasilania innych, dodatkowych silników i tym podobnych. Zobaczcie sami z jaką "małpią gracją" ten robot pokonuje tę ścianę.

ROCR: An Energy-Efficient Dynamic Wall-Climbing Robot

Źródło: botropolis

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)