Robot, który potrafi małpować [wideo]

Robot
Robot
Marcin Krzewicki

09.08.2010 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Robot oscylacyjny, to bardzo sprytne urządzenie, które potrafi wspinać się po ścianach. Na dodatek robi to z "małpią gracją" i chwiejnym ruchem.

Robot oscylacyjny, to bardzo sprytne urządzenie, które potrafi wspinać się po ścianach. Na dodatek robi to z "małpią gracją" i chwiejnym ruchem.

Na pewno jesteście ciekawi co to w ogóle za ustrojstwo i do czego może być potrzebne. Otóż robot, który porusza się nietypowym ruchem, został zaprojektowany i zbudowany na uniwersytecie w Utah. Mechaniczny alpinista znacznie wyróżnia od podobnych tego typu urządzeń. Wszystko to za sprawą dość innowacyjnej konstrukcji.

Maszyna posiada długi "ogon", który odpowiednio balansuje resztą urządzenia w czasie wspinaczki. Oczywiście nie jest to w żadnym razie jakieś frywolne wymachiwanie, ale skrupulatnie obliczony ruch wahadłowy. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia robotowi wspinaczkę, ponieważ odpowiednio obciążony ogon wypycha, a w zasadzie podrzuca jego prawą, lub lewą część. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo energii dlatego że nie ma potrzeby zasilania innych, dodatkowych silników i tym podobnych. Zobaczcie sami z jaką "małpią gracją" ten robot pokonuje tę ścianę.

ROCR: An Energy-Efficient Dynamic Wall-Climbing Robot

Źródło: botropolis

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także