Roboty do zabijania rosnącym zagrożeniem. Firmy technologiczne przestrzegają

Roboty do zabijania rosnącym zagrożeniem. Firmy technologiczne przestrzegają

Roboty Boston Dynamics
Roboty Boston Dynamics
Źródło zdjęć: © Boston Dynamics
Marcin Hołowacz
10.10.2022 12:12, aktualizacja: 10.10.2022 15:50

Boston Dynamics i pięć innych firm zajmujących się budowaniem robotów postanawiają zobowiązać się do tego, że nie będą podejmować prób przeistaczania swoich produktów w broń.

Niedawno Przemysław Juraszek pisał o tym, że w ostatnich latach pojawia się coraz więcej uzbrojonych robo-psów.

Progres w tym zakresie to wręcz uosobienie obaw badaczy przeciwnych niekontrolowanemu rozwojowi sztucznej inteligencji.

Przemysław Juraszek

Tego typu zjawiska nie są już tylko fragmentami scenariuszy filmów science fiction, bo wraz z postępem technologii stały się czymś zupełnie możliwym. W związku z tym producenci zaawansowanych robotów postanowili wyrazić swoje stanowisko i zapewnić, że nie zamierzają zamieniać swoich produktów w niebezpieczną broń.

W sieci pojawił się otwarty list opublikowany na oficjalnej stronie Boston Dynamics, wiodącego producenta z zakresu robotyki. Treść nawiązuje do tego, że roboty ogólnego przeznaczenia nie powinny być wykorzystywanie w formie broni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tego typu urządzenia nowej generacji są coraz łatwiej dostępne i bardziej przystępne w obsłudze. Zaawansowana technologia przekłada się również na wyższy stopień autonomii robotów, a ich ceny można w wielu przypadkach uznać za atrakcyjne, gdy zestawi się je z oferowanymi możliwościami.

Nowe technologie to również okazja dla niewłaściwych zastosowań

Autorzy otwartego listu podkreślają, że są przekonani o pozytywnej wartości oferowanej społeczeństwu, ale pojawianie się zaawansowanych robotów może zaowocować przystosowywaniem ich do używania jako broni. Zjawisko jest godne potępienia, a sami producenci robotów informują, że nie będą wspierać takich działań i w miarę możliwości zamierzają weryfikować swoich klientów.

O niewłaściwym wykorzystywaniu robotów donosił serwis CyberNews i pokazał nagranie z bronią automatyczną umiejscowioną na robo-psie.

Autorzy otwartego listu opublikowanego na stronie Boston Dynamics zachęcają decydentów politycznych do współpracy, po to żeby skutecznie zakazywać niebezpiecznych zastosowań dla robotyki. Podkreślają przy tym, że sam rozwój technologii z tego zakresu jest istotny i niesie ze sobą wiele korzyści.

Boston Dynamics jest w stanie wyprodukować takie roboty (model Atlas), których zdolności wydają się być zbliżone do człowieka uprawiającego gimnastykę.

Jeżeli natomiast chodzi o psy-roboty (model Spot), trzeba przyznać, że ich pokazy są równie imponujące. Poniżej prezentacja układów tanecznych o wysokim stopniu precyzji.

Marcin Hołowacz, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)