Rocznica powstania pierwszego wśpwep... to znaczy lasera

Już w 1898 roku pojazdy Marsjan w Wojnie światów Wellsa naprzykrzały się ludności Ziemi promieniami śmierci. Potem poszło już z górki. Co drugi bohater fantastyki strzelał podobnymi „światełkami”, a niektórzy machali nawet nimi jak mieczami. Jak zwykle wizja artystów wyprzedziła możliwości techniczne. Pierwszy laser powstał „zaledwie” 48 lat temu.

Szymon Adamus

16.05.2008 11:00

Obraz

Powierzchnie czołowe walca są dokładnie oszlifowane i przepuszczają światło do luster lub też są pokryte warstwą odbijającą i same stanowią lustra – czytamy w Wikipedii. Laser ten jest pompowany optycznie lampą ksenonową przez boczne powierzchnie.

Emitowana długość fali w takim laserze jest równa 694,3 nm. Dla przykładu laser niebieski używany dzisiaj na przykład w napędach Blu-ray ma długość fali 405 nm.

Obraz

Źródło i fot.: Wikipedia, własne

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.